Vedení Prahy chce půjčit městské firmě Pražská plynárenská až dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Úvěr schválili radní, definitivně o něm rozhodnou zastupitelé na svém jednání koncem dubna. Radní také schválili takzvané patronátní prohlášení pro banky, u kterých společnost úvěruje. Důvodem podpory jsou ceny plynu, které od loňska prudce rostou.
Radní schválili až dvoumiliardovou půjčku Pražské plynárenské na nákup zimních zásob
„Rád bych zdůraznil, že Pražská plynárenská je stabilní a finančně zdravá společnost. Aktuální potřeba dodatečného financování je vyvolána zcela výjimečnou situací na trhu, kterou řeší různým způsobem všichni dodavatelé energií,“ uvedl k plánovanému úvěru radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).
Podle informací společnosti vzrostly ceny zemního plynu meziročně desetinásobně a výrazně vyšší jsou i další náklady, jako jsou garance u operátora trhu OTE. Zajištění zásob plynu pro další zimní období tak bude výrazně dražší.
„Je to rámcová smlouva, takže Pražská plynárenská ji nemusí vyčerpat,“ upřesnil Chabr. Kontrakt bude podle něj v případě schválení zastupiteli uzavřen za standardních tržních podmínek a magistrát na jeho přípravě spolupracoval s firmou Deloitte.
Pražská plynárenská také jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu o nastavení zvažovaného systému státních garancí pro nákup plynu. Společnost patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, plynem a elektřinou zásobuje zhruba 425 tisíc odběrných míst. Jejím jediným akcionářem je Pražská plynárenská Holding ovládaná Prahou.
„Je třeba připomenout, že Pražská plynárenská je zároveň i takzvaným dodavatelem poslední instance, tedy tím, kdo se postará o odběratele zemního plynu v Praze v případě pádu jejich dodavatele. I z tohoto pohledu je tedy zásadní, abychom jí maximálně pomohli čelit tlakům, které dnešní složitá doba přináší,“ podotkl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Situaci v Pražské plynárenské v souvislosti s půjčkou dříve kritizoval předseda klubu ANO v městském zastupitelstvu Ondřej Prokop.
Kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích skončila v Česku od loňského podzimu zhruba dvacítka dodavatelů. Největší z nich, skupina Bohemia Energy, ukončila činnost v polovině října. Měla asi 900 tisíc zákazníků. Situaci dále zhoršila válka na Ukrajině. Na úrovni EU se už řadu týdnů diskutuje o přerušení dodávek ruské ropy a plynu, na němž je však řada evropských zemí včetně Česka do značné míry závislá.