Danuši Muzikářovou v Brně připomíná pamětní tabulka. Dívku zastřelili při demonstracích v srpnu 1969

Zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů umístili tabulku připomínající Danuši Muzikářovou na bytový dům v Brně, kde před svou smrtí s rodinou bydlela. Jde o součást projektu Poslední adresa, který takto připomíná oběti komunistického režimu. Dívka zemřela v srpnu 1969 při střelbě na demonstraci k ročnímu výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Umístění tabulky na místo poslední adresy Danuše Muzikářové inicioval místostarosta Sokola Brno I a krajský politik Michal Doležel. „Její tatínek léta usiloval o to, aby se našel viník a stanul před soudem, bohužel se to nepodařilo,“ říká Doležel.

Připevnění tabulky se měla původně zúčastnit i sestra Danuše Muzikářové, Jaroslava Juránková, nakonec se ale omluvila. „Události ze srpna 1969 jsou pro ni stále velmi bolestné a živé, je to pro ni velká emocionální zátěž,“ uvedla Edita Jiráková, která projekt Poslední adresa koordinuje.

Projekt Poslední adresa (Danuše Muzikářová)
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Zastřelili ji zezadu, viník se nikdy nenašel

Osmnáctiletá Danuše Muzikářová byla zastřelena zezadu v srpnu 1969, když se náhodou ocitla na místě, kde lidové milice zasahovaly proti demonstrantům. Je jednou ze dvou brněnských obětí ze srpna 1969, kromě ní byl zastřelen i tehdy sedmadvacetiletý Stanislav Valehrach.

„Často se mluví o číslech, porovnává se, kolik lidí kdy zemřelo. Ale za každým mrtvým je nějaký osobní příběh, v nějaké rodině po něm zůstalo prázdné místo. A v současné době je dobré připomínat si právě tyto příběhy,“ dodává Edita Jiráková.

Pamětní tabulku má v Brně také popravený Josef Robotka

Tabulka je z oceli, s prázdným místem místo portrétní fotografie. V Brně je už druhá, první tabulka připomíná v pasáži Alfa v centru města poslední adresu Josefa Robotky vězněného na Cejlu a popraveného komunisty v roce 1952.

Inspirací projektu Poslední adresa jsou takzvané kameny zmizelých Stolpersteine, které připomínají památku obětí holocaustu. Projekt vznikl v Rusku a jeho iniciátorem je publicista Sergej Parchomenko. Tabulky jsou umisťovány na zdech domů, kde oběti komunistického režimu žily v době svého zatčení.

Česká republika byla po Ukrajině druhou zemí, kam se projekt rozšířil. V současnosti ale už tabulky připomínají oběti komunistických represí i v Moldavsku, Gruzii a Německu.

Jméno Danuše Muzikářové ponese také park

V neděli 17. listopadu se změní jméno parku mezi Roosveltovou ulicí a  Místodržitelským palácemv Brně, nově ponese jméno Danuše Muzikářové. „Chceme tímto gestem uctít památku Danuše Muzikářové a připomínat složitou dobu v historii naší země,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková (ODS).

S návrhem na pojmenování parku po Muzikářové přišla Simona Hradílková symbolicky k letošnímu padesátému výročí tragické události. Nejprve návrh podpořila městská část, pak brněnští radní a nakonec i zastupitelstvo.

Při okupaci vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 zemřeli v Brně tři muži. O rok později při demonstracích při ročním výročí zemřela po střelbě na Moravském náměstí Danuše Muzikářová a v Orlí ulici Stanislav Valehrach. Oba mladí lidé mají v místech úmrtí v centru města pietní desky, kam představitelé Brna, kraje a další politici každý rok při výročí okupce pokládají květiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 3 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 13 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 19 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 23 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
včera v 07:00

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
včera v 06:30

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025
Načítání...