Archeologové objevili na zřícenině hradu Hartenberg původní vstup a na nádvoří odvodňovací systém

Archeologové z karlovarského muzea zkoumají nádvoří hradu Hartenberg v Hřebenech na Sokolovsku. Objevili tam původní odvodňovací systém z 18. až 19. století. Zajímají se také o východní stranu hradu, kde byl patrně původní vstup. Hrad, který byl na pokraji zániku, se nyní postupně obnovuje.

Průzkumy ukazují, že když hrad vznikl, měl patrně vstup z opačné strany než teď. „Ukazuje se, že naše předpokládaná orientace hradu z východu na západ a ne ze západu na východ existuje. Jsou tam konstrukce související pravděpodobně s nejstarší podobou hradu,“ vysvětlil archeolog Muzea Karlovy Vary Jiří Klsák. „Našli jsme tam kamenné konstrukce, které zatím nedokážeme přesně identifikovat, ale souvisí s původním vstupem. Snažíme se potvrdit příkop a další konstrukce, třeba bránu nebo můstek přes příkop,“ dodal.

Nálezy potvrdily založení hradu ve 12. století

Přístup z opačné strany hradu fungoval patrně v době jeho vzniku. Při průzkumech archeologové našli úlomky keramiky už ze 13. století, dále zvířecí kosti či staré hřebíky. Díky tomu se potvrzují dřívější výzkumy, které datují vznik hradu už z přelomu 12. až 13. století. Od 14. století byl přístup na hrad z opačné strany, tedy jako nyní.

Archeologové na nádvoří zkoumají také původní odvodňovací systém i kašnu, která tam dříve stála. „Zjišťujeme průběh odpadové vody, která šla z hradu. Máme tu náznak bazénku, už původu barokního a mladšího z 19. století, možná septiku, kam byla svedena voda z okapů, zároveň tam pravděpodobně tekly i odpady a splašky. Zároveň byla na nádvoří kašna, která byla rovněž odvodňována,“ řekl Klsák.

Před dvaceti lety stála jen torza zdí

Hrad Hartenberg byl po desetiletích chátrání a zejména po ničivých požárech v letech 1985 až 1991 na pokraji zániku. Když se s jeho záchranou v roce 2000 začínalo, v zalesněném prostoru stála jen torza některých zdí. Po několika letech práce se hrad postupně obnovuje a je i dějištěm mnoha oblíbených kulturních akcí.

Archeologický průzkum je financován z prostředků Karlovarského kraje. Na letošní rok obdrželo Muzeum Karlovy Vary 250 tisíc korun, na výzkum hradu Hartenberg z toho šlo asi 70 tisíc korun. Podílí se na něm okolo deseti lidí, odborníci i brigádníci, nejčastěji studenti archeologie. Práce neomezují návštěvnický provoz hradu. Archeologové budou letos pokračovat ještě v průzkumu zaniklé středověké vesnice Obora na Linhartu u Karlových Varů či kostela v Brložci u Štědré. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Bučovicích čipují popelnice, aby snížili množství odpadu na skládce

V Bučovicích na Vyškovsku začali čipovat popelnice. Evidence nádob, ale i hmotnosti komunálního odpadu by spolu s tříděním přímo v domácnostech měla pomoci v Bučovicích výrazně snížit celkové množství odpadu vyváženého na skládku. To bylo totiž dosud výrazně vyšší, než je limit stanovený zákonem.
před 8 hhodinami

Vykolejení dvou vlakových vozů v Ostravě omezilo provoz na tratích

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ráno dva vozy expresního vlaku společnosti RegioJet. Jelo v něm několik desítek cestujících, událost se obešla bez zranění, informoval mluvčí Správy železnic (SŽ) pro mimořádnosti Martin Kavka. Vlakový provoz přes stanici byl přerušen. Mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová uvedla, že hasiči ve spolupráci s policií evakuovali 61 lidí.
08:30Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 12 hhodinami

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
včera v 15:25

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
včera v 15:02

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
včera v 14:27
Načítání...