Zvláštní úkazy na obloze potvrzují obrovský obsah pylů ve vzduchu

Koróna na jasném nebi bez oblačnosti. Neříká náhodou meteorologický slovník, že koróna vzniká ohybem světla na kapičkách vody v oblacích? Rarita, kterou můžeme zahlédnout nejčastěji právě na jaře, ukazuje, že ve vzduchu jsou i jiné částečky, které dokážou přimět sluneční paprsky, aby se ohýbaly a vytvářely kolem slunečního disku soustředné kruhy: modré blíž ke slunci, červené nejdál. Pylová zrna mají podobnou velikost jako kapky vody v oblacích, tedy řádově desítky mikrometrů. A to je k tvorbě ohybových jevů ideální.

Chladné dubnové počasí zbrzdilo postupné vykvétání stromů, a tak smrky a borovice vykvetly v květnu. Právě jehličnany jsou hlavním zdrojem žlutých nánosů na autech, terasách i na zemi. A také koróny na modré obloze bez oblaků.

Koróna podle Meteorologického slovníku: ohyb světla na kapkách v oblaku
Zdroj: Jarda Fous
Vysoké oblaky vlevo obsahují jenom kousky ledu, ty korónu netvoří. Aby se rozzářily barevné kruhy kolem slunce, muselo být 11. května 2022 ve vzduchu hodně pylu
Zdroj: Libor Čihák junior

Kvůli prudkému oteplení vykvétají navíc stromy všechny najednou. Do vzduchu přitom chrlí obrovské množství pylu. Například z jediné jehnědy břízy vyletí i víc než pět milionů pylových zrnek.

Pyl ve vzduchu
Zdroj: Božena Tkadlecová
Pyl pokryl Česko
Zdroj: Vlasta Zlámalová


Může vyvstat otázka, když vám podle alergologa pyly jehličnanů moc neubližují, tak proč vám teče z nosu i z očí. Ve skutečnosti kromě nápadných žlutých oblaků z jehličnanů létá ovzduším plno dalších alergenů: zbytky pylu odkvétajících bříz, hodně je pořád pylu dubu a v nížinách už začaly kvést trávy.

Když se počasí přehoupne ze zimy do léta během jednoho nebo dvou týdnů, včely nestíhají létat a alergici by neměli větrat ani chodit do přírody.

Česko pokryl pyl
Zdroj: Božena Tkadlecová
Pyl na hladině Orlické přehrady
Zdroj: Michael Mareš

A situaci ještě dál komplikuje sucho. Pyl je samozřejmě ideálně přizpůsoben k tomu, aby se co nejlépe dostal z rostlinných tyčinek na bliznu a rostlina se rozmnožila. U těžkých pylů, jako má třeba řepka, jim k tomu musí pomoci hmyz, další zvířata nebo třeba voda.

Lidi ale většinou víc dráždí lehké pyly, které snadno létají vzduchem, klidně kilometry daleko. Když přijde déšť, zrníčka se namočí a s deštěm padají k zemi. Vzduch se vyčistí a alergikům se hned lépe dýchá.

Předpověď počasí na následujících sedm dní
Zdroj: ČT24

První naděje na přeháňky nebo bouřky je v pondělí večer na západě Česka. Déšť, přeháňky a případně i bouřky můžou pokračovat i v úterý. Pak se ale vrátí slunečné počasí.

I když krátký průběh dešťů není tak účinný, jako kdyby byl delší a vytrvalý, přinejmenším na den nebo dva by mohl alergikům ulevit.

Pylový semafor pro neděli: míra ohrožení pylem je téměř všude vysoká nebo mimořádná
Zdroj: ČT24/ČHMÚ
Pylový semafor pro pondělí: kromě hor a vrchovin bude míra ohrožení pylem mimořádná
Zdroj: ČT24/ČHMÚ

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 10 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
včera v 16:35

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
12. 5. 2025

Odpolední teploty do poloviny týdne porostou

Nadcházející týden bude srážkově opět velmi chudý. Nadále hrozí četné přízemní mrazíky, informují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do poloviny týdne slibuje předpověď slunečnou oblohu, ve středu se odpolední teploty dostanou nad 20 stupňů Celsia. Od čtvrtka se zatáhne a přijde ochlazení.
12. 5. 2025

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
8. 5. 2025

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
8. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025

Teploty během týdne jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia

Česko má před sebou chladnější týden. Odpolední teploty jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia. V noci budou klesat i k nule, v úterý a ve středu ráno hrozí četné přízemní mrazíky. Srážek nebude mnoho, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 5. 2025
Načítání...