Letošní podzim přišel rychle. Třicítky vystřídal první sníh

Meteorologický podzim začíná každý rok prvním zářím a zahrnuje měsíce září, říjen a listopad. Na příchod astronomického podzimu, který se řídí polohou Slunce na obloze, jsme letos čekali do 22. září, kdy Slunce vstoupilo do znamení Vah a nastala podzimní rovnodennost.

Prvních dvacet dnů meteorologického podzimu bylo často slunečných a teplých. Teploty v nejteplejších dnech šplhaly až nad letní hodnotu 25 stupňů, a dokonce jsme se dočkali i tropických třicítek. O to výraznější pak bylo ochlazení v poslední dekádě září, kdy těsně po začátku astronomického podzimu pronikl do Česka studený vzduch a na hřebenech hor sněžilo.

Na Šumavě napadl letos první sníh v noci na 26. září
Zdroj: Šumava.eu

První sněhové vločky letošního podzimu padaly na Šumavě a v Krušných horách v noci z 25. na 26. září. Bylo to o pár dnů dříve, než bývá obvyklé. První sněžení na vrcholcích Šumavy přichází zpravidla až na začátku října. Na nejvyšších vrcholcích Krkonoš a Jeseníků už to ale může být i o 14 dnů dříve. Sníh se ale zpravidla neudrží a rychle taje.

Ve středních polohách se první sněžení objevuje nejčastěji na začátku listopadu, v nejnižších polohách až na přelomu listopadu a prosince. Na stanici Praha-Karlov padal první sníh nejdříve v roce 1997, bylo to 27. října. První sněhová pokrývka tam pak byla zaznamenána nejdříve 7. listopadu v roce 1980. Výjimečně se ale může sněžení v nejvyšších polohách našich hor objevit při vpádech studeného vzduchu i během léta.

Průměrné datum prvního sněžení
Zdroj: CHMI

Na zemi zůstává sníh ležet až během října. V letech 1962 až 2001 jsou záznamy o první sněhové pokrývce na Labské boudě už ze 14. září roku 1996. V roce 1971 zůstal sníh na zemi ležet na Lysé hoře 9. září a vrchol Pradědu pokryla sněhová pokrývka v roce 1962 už 1. září.

S probíhající změnou klimatu je ale množství přírodního sněhu až na ojedinělé výjimky během posledních deseti zim podprůměrné. Provozovatelé zimních středisek jsou závislí na výrobě technického sněhu a sníh v krajině v nižších a středních polohách často úplně chybí. Schází pak tolik potřebná vláha pro probouzející se jarní přírodu a nedostatek sněhu také negativně ovlivňuje stavy podzemních vod.

Průměrné datum první sněhové pokrývky
Zdroj: CHMI

Deštivý konec září

Minulý týden byl v Česku mimořádně deštivý. Napršelo 40 milimetrů srážek, což odpovídá 288 procentům normálu pro toto období. Sucho se díky tomu zmírnilo. Deficit srážek ale zůstává za posledních 6 měsíců na západě a severozápadě Čech pořád střední až vysoký.

Deficit srážek za posledních šest měsíců
Zdroj: CHMI

Situace by se ale měla dál zlepšovat. Začátek října by měl být deštivější. Postupně se také začne oteplovat a odpolední teploty se vrátí k dlouhodobému průměru, blízko něhož se pak budou dále držet. Nad 20 stupňů se už ale většinou nedostanou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 10 hhodinami

Odpolední teploty do poloviny týdne porostou

Nadcházející týden bude srážkově opět velmi chudý. Nadále hrozí četné přízemní mrazíky, informují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do poloviny týdne slibuje předpověď slunečnou oblohu, ve středu se odpolední teploty dostanou nad 20 stupňů Celsia. Od čtvrtka se zatáhne a přijde ochlazení.
před 16 hhodinami

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
8. 5. 2025

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
8. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025

Teploty během týdne jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia

Česko má před sebou chladnější týden. Odpolední teploty jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia. V noci budou klesat i k nule, v úterý a ve středu ráno hrozí četné přízemní mrazíky. Srážek nebude mnoho, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 5. 2025

Contrails mají zřejmě silný vliv na klimatické změny

Stopy za letadly někdy na obloze vydrží celé hodiny. Vede to nejen ke vzniku nesmyslných konspiračních teorií o takzvaných chemtrails, které by měly cíleně měnit počasí, ale zejména k reálným dopadům na klima. Vědci teprve začínají chápat, jak silné tyto dopady jsou a jak ovlivňují lidské životy.
4. 5. 2025

Bouřky v Česku působily problémy. Na Ústecku zasáhl turisty blesk

Bouřky v sobotu odpoledne působily problémy na některých místech Česka, zejména na severovýchodě Moravy. Ve Zlínském kraji hasiči zasahovali u 26 událostí. Nejvíce jich bylo na Kroměřížsku a Holešovsku. Šlo o stromy spadlé na komunikace, automobily či elektrické vedení a také poškozené střechy, informoval mluvčí hasičů Pavel Řezníček. V Tisé na Ústecku zasáhl dva turisty blesk. Muž s vážným zraněním skončil v ústeckém traumacentru, ženu se středně těžkým zraněním převezli záchranáři rovněž do ústecké nemocnice.
3. 5. 2025
Načítání...