Večerníček slaví šedesáté narozeniny

7 minut
Události: Večerníček slaví šedesát let
Zdroj: ČT24

Dobrý večer, dobrou noc, přeje malým divákům každý den animovaný kluk v čepici složené z novin. Pravidelně se Večerníček začal vysílat před přesně šedesáti lety – 2. ledna 1965. Tehdy ještě bez své typické znělky.

Historie pohádek na dobrou noc se začala psát ještě před lednem 1965. O dva roky dříve totiž Československá televize začala v neděli večer vysílat různé příběhy pod názvem Stříbrné zrcátko. Oblíbené byly například ty o robotu Emilovi. Inspirací k televiznímu pořadu se stal rozhlasový Hajaja.

První večerníčky byly hrané, převažují ale animované

Večerníček pak přinesl dětem stovky seriálů domácí i zahraniční produkce, většina z nich byla animovaná, ať už kreslená či loutková. Oblíbené Krkonošské pohádky z poloviny sedmdesátých let tak patřily k výjimkám.

Krkonošská pohádka
Zdroj: ČT

První večerníčky přitom byly hrané a vyprávěné, kresleného se malí diváci dočkali až v říjnu 1967. Šlo o dodnes populární Pohádky ovčí babičky o zlých vlcích a chytrém beránkovi, které namluvila Jiřina Bohdalová.

Tato herečka propůjčila hlas i kometě ve vůbec první večerníčkové pohádce Kluk a kometa, kterou Československá televize uvedla právě 2. ledna 1965. Vypravěčkou – která byla zároveň ale vidět – byla Štěpánka Haničincová.

„Je to černé divadlo. Za dekorací jsou loutkoherci, kteří jsou oblečeni v černém kostýmu a mají černou masku, aby nebyli vidět. Nás bylo několik a i Sluníčko hrají dva nebo tři herci,“ popsal loutkoherec Jaroslav Vidlař, který v pohádce vodil kometu.

Pohádka o klukovi a kometě
Zdroj: ČT

Znělka Večerníčku měla i kritiky

Večerníčková znělka s kreslenou postavičkou chlapce v papírové čepici vznikala v červenci a srpnu 1965, a to v režii Václava Bedřicha. Kluka, který nestárne, namaloval Radek Pilař. Stejný výtvarník dal později podobu třeba i loupežníku Rumcajsovi.

Pozdravy „dobrý večer“ a „dobrou noc“ namluvil tehdy šestiletý Michal Citavý. „Přijeli pro mě jako pro dětského herce v horkém létě televizní pracovníci na chatu blízko Prahy, kde jsem s prarodiči trávil prázdniny. Ve studiu jsme byli asi tři, pozdrav jsem několikrát opakoval a nakonec byl vybrán,“ vzpomínal u příležitosti čtyřicátého výročí večerníčku před dvaceti lety Citavý.

Večerníčkův hlas zůstává stejný, přestože původně černobílou znělku nahradila barevná a proměňovalo se i logo České televize na archu papíru, který postavička drží v ruce. Znělka také měla v minulosti své kritiky. Některým divákům vadilo, že se Večerníček nechová ekologicky, porušuje silniční zákon a navádí k hazardu se zdravím. Rozhazuje totiž papíry, jede na kole bez helmy a vzhledem k věku nemůže mít řidičský průkaz, přesto řídí auto.

Hlasy Bohdalové, Högera či Dvořáka

Denně Večerníček malé diváky uspává od sedmdesátých let, kdy se také poprvé objevil v barvě.

Večerníčkové příběhy vznikají stále nové, z porevolučních si oblibu získali například Žížaláci. Ke klasikám, na nichž vyrůstá už několikátá generace dětí, pak patří například Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček, Malá čarodějnice, Maxipes Fík, králíci z klobouku Bob a Bobek, Příběhy včelích medvídků nebo příhody Macha a Šebestové.

Vyprávění provázejí hlasy řady oceňovaných herců. Už zmíněná Jiřina Bohdalová například prozradila, že při namlouvání pohádkových postaviček se snažila napodobovat dětskou mluvu. Jejím nezaměnitelným hlasem mluví Křemílek a Vochomůrka nebo Malá čarodějnice. Vypravěči v dalších pohádkách se stali Karel Höger, Josef Dvořák, Vlastimil Brodský, Jitka Molavcová nebo Jiří Lábus.

Večerníčky ze zahraničí i lechtivé

Ne ve všech příbězích se ale mluví, třeba nešikovní kutilové Pat a Mat či příhody O Krtkovi se obejdou téměř beze slov. A některým zase porozuměly dobře i zahraniční děti, své fanoušky má ve světě právě třeba Krtek. Jeho plyšovou verzi s sebou dokonce vzal do vesmíru americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka má české kořeny.

A kupříkladu Bob a Bobek svá dobrodružství zažívali i na obrazovkách v Austrálii, Malajsii, Singapuru či třeba na Blízkém východě.

A naopak – ne všechny pohádky na dobrou noc vznikly v české produkci. Jako večerníček televize vysílala i třeba polské Bolka a Lolka, švýcarské příběhy s tučňákem Pinguem nebo sovětskou grotesku Jen počkej, zajíci!

„Večerníček je české unikum, i když pohádku na dobrou noc mají některé kantony Švýcarska, v Polsku, v Maďarsku. Ale u nás rozhodně je nejstarší tradice s jasnou dramaturgií směřující k laskavé pohádce na dobrou noc,“ připomíná programový dramaturg Déčka Miloš Zvěřina.

Pro silvestrovské vysílání se psaly také lehce erotické parodie, takzvané nočníčky, v nichž třeba Rumcajs potkal nahou vílu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...