Svůj program odhazuji v dál. Tylovo divadlo zavřelo kvůli Cyranovi

Nahrávám video
Francouzští filmaři natáčí v plzeňském divadle
Zdroj: ČT24

V Divadle J. K. Tyla se nehraje - i hraje. Historickou budovu si totiž na téměř celý leden zabrali francouzští filmaři, kteří tu natáčí film o Edmondu Rostandovi, autorovi Cyrana z Bergeracu. Plzeňská scéna slouží jako jeviště, kde měla jedna z nejslavnějších her premiéru.

„Příběh vypráví o tom, jak Edmond Rostand svou hru vytvořil. Je o zákulisí divadla, o tom, co se děje za oponou. Ale také o tom, jak spisovatel začne s ničím, přesto nakonec vytvoří mistrovský kousek,“ prozradil režisér a autor scénáře Alexis Michalik. Plzeňské jeviště představuje Théâtre de la Porte Saint-Martin v Paříži, kde měl Cyrano z Bergeracu v roce 1897 premiéru. 

Rostandova tvorba se zpočátku setkávala s nepochopením. Úspěch mu ale zajistila už jeho druhá hra o velké lásce a velkém nose. Cyrano z Bergeracu patří dodnes k nejznámějším francouzským hrám.

Měsíc zavřeno

Podobně jako Rostandovi i režisérovi filmu se nedostalo přijetí hned na začátku. „Scénář měl napsaný už řadu let, nepodařilo se mu ale projekt zafinancovat. Dostal tedy nápad udělat z něj divadelní hru,“ popisuje dlouhou cestu k natáčení producent Roman Finger. Představení patřilo v Paříži k nejnavštěvovanějším, což pomohlo získat podporu i pro vznik filmu. 

Dramatika Edmonda Rostanda hraje Thomas Solivéres, kterého mohli diváci vidět například v dojemném dramatu Nedotknutelní. Z francouzského obsazení budou znát i Dominiquea Pinona, jenž si zahrál v Amélii z Montmartru. 

Historickou budovu plzeňského divadla si francouzští filmaři zamluvili na téměř celý měsíc, program tak pokračuje až 31. ledna baletem Manon. Na nové scéně a Malé scéně se ale dál hraje bez omezení. Snímek Edmond by měl mít ve Francii premiéru na přelomu roku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sorrentino má rád momenty zastavení, říká střihač jeho filmů

Festival Dny evropského filmu se letos věnuje tvorbě italského režiséra Paola Sorrentina. Jak se spolupracuje s oscarovým režisérem, popsal České televizi jeho dvorní střihač Cristiano Travaglioli. Mluvil o přístupu Sorrentina k filmu i o natáčení seriálu Mladý papež.
před 10 hhodinami

Komorní scéna Aréna uvádí hru inspirovanou zakázaným románem

Dramatik a dramaturg Tomáš Vůjtek připravil pro Komorní scénu Aréna v Ostravě novou hru. Pod názvem „Klaus Mann napsal Mefista“ hledá v osudech německého spisovatele i jeho zakázaného románu zamyšlení pro současnost.
před 12 hhodinami

Méně filmů i práce, kritizují Thompsonová či Bardem fúzi hollywoodských studií

Více než čtrnáct set hollywoodských herců, scenáristů, režisérů a dalších filmových profesionálů se s „jednoznačným nesouhlasem“ staví proti tomu, aby společnost Warner Bros. pohltil její konkurent Paramount. V otevřeném dopise vyjádřili obavy z dopadů, jaké by spojení dvou významných hollywoodských studií mohlo mít na už tak ohrožovaný filmový průmysl. Paramount naopak ujišťuje, že transakce přinese „více příležitostí pro práci“.
před 16 hhodinami

Zemřel trumpetista Václav Hybš. Spolupracoval s Gottem i Matuškou

Ve věku 90 let zemřel v neděli trumpetista, aranžér a kapelník Václav Hybš. Vystupoval s řadou známých interpretů populární hudby včetně Karla Gotta a Waldemara Matušky. Jeho orchestr byl především v 80. letech častým hostem na televizních obrazovkách, zejména v různých pořadech estrádního typu, televizních Silvestrech či v Televarieté. O jeho úmrtí informoval producent Jan Adam.
13. 4. 2026Aktualizováno13. 4. 2026

VideoRole si nehledám, najdou si mě, říká herečka Jana Nagyová

Pro generace diváků zůstane navždy spojena s princeznou Arabelou. Teď se ale na televizní obrazovky a filmová plátna vrací v rolích, které mají k pohádkové bezstarostnosti daleko. Po letech věnovaných rodině zažívá herečka Jana Nagyová svůj velký návrat, který potvrdila i v novém životopisném snímku Šampión o krasobruslaři Ondreji Nepelovi. „Role si nehledám, ty role si najdou mě,“ poznamenala v Interview ČT24, kde ji vyzpovídala Tereza Willoughby. „Už jsem nad věcí, zažila jsem v životě aplaus i kritiku i pády i smích,“ říká Nagyová. Lidem chce prý rozdávat radost a štěstí.
12. 4. 2026

Michal Prokop a James Cole s Ideou mají po dvou cenách Anděl

Patnáct kategorií cen Anděl za rok 2025 zná své vítěze. Nejlepší loňské album natočil sólový interpret roku Michal Prokop s kapelou Framus Five. Po dvou cenách si za společný projekt odnesli také rappeři James Cole a Idea. Sólovou interpretkou je Klára Vytisková, kapelou Mňága a Žďorp. K významným osobnostem v síni slávy se připojila Lenka Filipová.
11. 4. 2026Aktualizováno11. 4. 2026

Baron Prášil v Laterně magice vypráví beze slov i Zemana

Baron Prášil ožívá na jevišti. Klasický příběh o síle představivosti, který je známý především díky filmu Karla Zemana, nastudovala Laterna magika v Praze jako multimediální inscenaci.
11. 4. 2026

K nalezení nacisty ukradeného Modiglianiho napomohly i Panama Papers

Do Francie by se měl po letech sporů vrátit obraz od Amedea Modiglianiho s pohnutou historií. Malba Sedící muž (opírající se o hůl) urazila cestu z nacisty okupované Francie až do New Yorku, kde letos v dubnu nejvyšší soud rozhodl o navrácení obrazu vnukovi původního majitele. K dohledání díla napomohla i kauza Panama Papers.
10. 4. 2026
Načítání...