O hudbě nelze mluvit, ale lze ji spatřit. Daniel Barenboim diriguje Mou vlast

Daniel Barenboim v dokumentu diriguje Mou vlast (zdroj: ČT24)

Režisér Martin Suchánek několik měsíců sledoval, jak proslulý dirigent Daniel Barenboim s hudebníky studuje cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Natáčení vyvrcholilo v květnu zahájením Pražského jara, které sklidilo nadšené kritiky. Dokument Barenboim, Smetana, Má vlast se představí v úterý večer v pražské Lucerně, premiéru mohou od 20:20 sledovat také diváci ČT art.

„Martin Suchánek odvedl fantastickou práci. Dokázal najít způsob, jak o hudbě vyprávět ve filmu. Je vždy velmi obtížné natočit film o hudbě. O hudbě totiž ve skutečnosti nelze mluvit. Můžeme mluvit pouze o tom, jak ji cítíme, ale ne o samotné hudbě. Ale on to uchopil skutečně chytře a nádherně,“ chválí dokument sám Barenboim.

„Jsem velice rád, že se koncert s tak významým hudebním tělesem a dirigentem podařilo zaznamenat do dokumentu,“ dodal ředitel České televize Petr Dvořák. Ocenil také to, že Barenboim přijel do Prahy na premiéru.  

Aktuální téma vlasti

Věhlasný dirigent na premiéru v Lucerně dorazí osobně. Do Prahy přijel v noci po koncertu, který dirigoval v Drážďanech. Naposledy tu byl letos v květnu, kdy s Vídeňskými filharmoniky zahájil festival Pražské jaro. Cyklus šesti symfonických básní inspirovaných českou krajinou i historií si vybral jako hlavní téma uplynulé sezony a nastudoval ho hned se dvěma orchestry, kromě Vídeňských filharmoniků také se Staatskapelle Berlín.

Dirigent a klavírista Daniel Barenboim v dokumentu zdůraznil, že téma vlasti je v dnešní době stejně aktuální jako v době Smetanově. Úzce se dotýká také jeho samotného, protože se angažuje v lidskoprávních a politických otázkách. Založil například West-Eastern Divan Orchestra, ve kterém bok po boku hrají mladí hudebníci z Izraele a Palestiny.

„Myslím, že výsledek bude nesmírně zajímavý a atraktivní nejen pro milovníky hudby. Je to vlastně prostá studie dirigentovy práce, oproštěná od příkras a vysvětlujících komentářů. Je to objevování světa, do kterého se málokomu podaří nahlédnout,“ řekl Suchánek, jehož vidění světa ovlivnil jeho otec, malíř a grafik Vladimír Suchánek.

Mnohé ze snímků Martina Suchánka se dotýkají světa vážné hudby. Natočil mimo jiné portréty českých muzikantů Legenda jménem Kubelík (1999); Antonín Dvořák - Deo Gratias (2001); Václav Talich - Sebevědomí a pokora (2004) a Ecce homo Bedřich Smetana (2004).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Požáry zničily dům Brodymu či Hiltonové, Oscar odložil nominace

Herci, hudebníci a další celebrity jsou mezi desítkami tisíc lidí, kteří museli ve středu uprchnout před dosud nejničivějšími požáry v moderní historii Los Angeles. Řadě slavných osobností shořel dům. Kvůli přetrvávajícím požárům odložila americká Akademie filmového umění a věd oznámení nominací na Oscary, zrušeny byly také další akce v Hollywoodu.
před 4 hhodinami

Elvisovy písně přezpívali Sinatra, Hendrix i ZZ Top

Elvis Presley se stal takovou hudební legendou, že někteří odmítají uvěřit, že opravdu zemřel. Nezpochybnitelné ale snad není, že se 8. ledna 1935 narodil v mississippském městě Tupelo. Jako Král rokenrolu ovlivnil řadu muzikantů, jak dokazují i četné coververze písní z jeho repertoáru, jimiž mu poctu vzdaly i jiné hudební hvězdy. Rozmanitost těchto nahrávek jen dokládá, že odkaz Elvise Presleyho přesahuje jak žánry, tak generace.
před 22 hhodinami

Anki a GbClifford. Jména, na kterých se shodnou nominace Vinyla i Apollo

Rapper Anki a anonymní hudebnice GbClifford jsou jména, která se shodně objevují v nominacích na hudební ceny Vinyla i Apollo. Seznam adeptů na nejlepší hudební počiny roku 2024 zveřejnily ve stejný den. Zastoupení v nich mají neokoukaná jména i zavedení umělci jako Vladimír Mišík nebo Monkey Business.
včera v 11:09

Kdo jsou svatí na Karlově mostě? Sochu tam chtěl mít kdekdo

Na Karlově mostě stojí třicet kamenných soch a sousoší svatých. Příběhy většinou historických postav i kontext vzniku děl přibližuje kniha Mystický koridor od Aleny Ježkové. Dvojjazyčnou publikaci s černobílými fotografiemi vydala Galerie hlavního města Prahy (GHMP), která je správcem této převážně barokní galerie pod širým nebem.
včera v 10:42

Baví mě, že můžu vypadat jako zástupce více asijských komunit, říká herec

Inscenace My děti z druhé ruky balancuje na hraně dokumentární výpovědi a autorské fikce a divákům přibližuje, jaké to je, neznat své biologické rodiče nebo etnický původ. Autory inscenace, v níž zároveň účinkují, jsou herci Michal Sikora a Martina Znamenáčková. Oba přitom mají s výše popsanými tématy osobní zkušenost. Zároveň se v Událostech, komentářích shodli, že neznat přesně svůj původ může být v určitých ohledech i výhodou.
včera v 08:18

Do kin se v roce 2025 vrátí Superman, Zlatovláska i Mission: Impossible

Ve znamení návratu jsou mnohé ze zahraničních hraných filmů, které se objevují ve výhledech nejočekávanějších titulů na rok 2025 a mají už ohlášenou českou premiéru. Ve filmovém výběru na letošní rok zmiňujeme i tuzemské snímky, jejichž uvedení do kin je provázeno zvědavostí. Většina uvedených titulů vznikla v koprodukci České televize.
7. 1. 2025

Rozálie se vypsala z milostných vztahů láskou, hlínou a rýčem

Rozálie Havelková, vystupující jako písničkářka jen pod svým křestním jménem, pokřtila před Vánocemi novou desku nazvanou Láska, hlína, rýč. Nechala se ovlivnit nejen španělskými, ale i balkánskými rytmy a na studiové nahrávce ji doprovází hned několik muzikantů.
6. 1. 2025

Na Zlatých glóbech se dařilo filmům Emilia Pérez a Brutalista

Nejvíce Zlatých glóbů získal film Emilia Pérez. Film, který vypráví o změně pohlaví mexického drogového bosse, zvítězil ve čtyřech kategoriích včetně té za nejlepší komedii či muzikál. Zabodoval také Brutalista, životopisný snímek o architektovi maďarského původu, se třemi trofejemi a titulem nejlepšího dramatu. Zlaté glóby se udílely ve 27 filmových a televizních kategoriích.
6. 1. 2025Aktualizováno6. 1. 2025
Načítání...