Elvisovy písně přezpívali Sinatra, Hendrix i ZZ Top

Elvis Presley se stal takovou hudební legendou, že někteří odmítají uvěřit, že opravdu zemřel. Nezpochybnitelné ale snad není, že se 8. ledna 1935 narodil v mississippském městě Tupelo. Jako Král rokenrolu ovlivnil řadu muzikantů, jak dokazují i četné coververze písní z jeho repertoáru, jimiž mu poctu vzdaly i jiné hudební hvězdy. Rozmanitost těchto nahrávek jen dokládá, že odkaz Elvise Presleyho přesahuje jak žánry, tak generace.

Frank Sinatra: Are You Lonesome Tonight? (1962)

Pro hvězdu swingové a jazzové éry Franka Sinatru znamenal o generaci mladší rebelský zpěvák konkurenci. V jednom z rozhovorů v padesátých letech se Sinatra vyjádřil, že Presleyho hudba podporuje v mladých lidech „negativní a destruktivní návyky“. Postupně ale pochopil, že je lepší držet se v dosahu Presleyho slávy než v jejím stínu a mimo jiné v jazzové náladě přezpíval v roce 1964 jeho píseň Are You Lonesome Tonight?

Jimi Hendrix: Hound Dog (1967)

Sám Presley přebíral písničky jiných. Skladba Hound Dog původně vznikla pro bluesovou zpěvačku zvanou Big Mama Thorntonová. Dvacátník Elvis stížnost zralé ženy na muže, který na ni akorát štěká, pojal o pár let později po svém a svou interpretací zaujal i při televizním vystoupení, do něhož k pohoršení mnohých výrazně zapojil rozvlněné boky. V roce 1967 pak skladbu Hound Dog prohnal svými strunami kytarový mág Jimi Hendrix.

Pet Shop Boys: Always on My Mind (1987)

O skladbu Always on My Mind byla na začátku sedmdesátých let docela pranice. Nazpívala ji Brenda Leeová, na nahrávce ji vydala Gwen McCraeová a natočil ji i Elvis Presley. Je těžké si do jeho interpretace nepromítnout, že se v té době rozpadlo jeho manželství s Priscillou. Britské duo Pet Shop Boys po písni sáhlo v roce 1987 a melodramatickou snahu o záchranu vztahu aktualizovalo synthpopovými rytmy.

The Residents: Love Me Tender (1989)

Love Me Tender patří k největším Presleyho šlágrům. Hit všech romantických srdcí je adaptací písně z americké občanské války. Anonymní performativní uskupení The Residents podrobilo Presleyho repertoár art-rockové interpretaci dokonce na celém albu The King & Eye z roku 1989. V písni Love Me Tender ubrali na sentimentalitě a – jak napsalo BBC – Elvisovu baladu „utápí v gotické děsivosti“.

ZZ Top: Viva Las Vegas (1992)

Píseň Viva Las Vegas zazněla v roce 1964 ve filmovém muzikálu stejného názvu s Elvisem Presleym v hlavní roli. Její verzi později představil rockový písničkář Bruce Springsteen, punkerka Nina Hagen či country zpěvák Michal Tučný. Své vyznání městu „se záblesky neonu“, které „mění den v noc a noc v den“, přidala také v roce 1992 hardrocková kapela ZZ Top.

Bono: Can't Help Falling in Love (1992)

Zamilovaná Can't Help Falling in Love má původ ve francouzské milostné písni z osmnáctého století. Je součástí soundtracku k dalšímu Presleyho filmu Blue Hawaii ze začátku šedesátých let. Bývalý voják po návratu domů místo spořádané kariéry tančí na pláži v havajské košili a hraje na ukulele. Píseň nazpíval kdekdo. Od Boba Dylana přes Julia Iglesiase po A-Teens. Existuje i verze z devadesátých let od Bona, který začal píseň hrát na turné U2 převlečený za své třpytivé alter ego MacPhisto. Sólovou verzi nahrál pro film Líbánky v Las Vegas.

Paul McCartney: All Shook Up (1999)

Ve skladbě All Shook Up z konce padesátých let zpíval Elvis Presley o nervózním třesu rukou a slabosti v kolenou v blízkosti milované dívky. Pocity, které tehdy na vrcholu zpěvákovy slávy zažívala na koncertě svého idolu asi nejedna fanynka. V roce 1999 nahrál coververzi někdejšího hitu Paul McCartney z The Beatles, kteří svým nástupem a vlnou beatlemanie „Královi rokenrolu“ konkurovali. O pět let později vznikla i verze od The Quarrymen. Tedy kapely, která byla předchůdcem „Brouků“ a již část členů v devadesátých letech oživila.

Maneskin: If I Can Dream (2022)

Píseň If I Can Dream nahrál Presley v roce 1968 dva měsíce po atentátu na bojovníka za práva Afroameričanů Martina Luthera Kinga. Text obsahuje odkazy na Lutherovy výroky, už samotný název je podobný kazatelově nejslavnějšímu projevu I Have a Dream. Silná skladba zazněla rovněž ve filmu Elvis v roce 2022 v podání italských rockerů Maneskin, tenkrát čerstvých vítězů Eurovize. „Bylo by tak snadné dát nám písničku v nadupaném tempu a udělat ji superrockovou,“ uvedli v rozhovoru pro časopis NME a dodali, že jsou rádi, že ale dostali šanci „ukázat sladkou stránku Elvise“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 12 hhodinami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...