Elvisovy písně přezpívali Sinatra, Hendrix i ZZ Top

Elvis Presley se stal takovou hudební legendou, že někteří odmítají uvěřit, že opravdu zemřel. Nezpochybnitelné ale snad není, že se 8. ledna 1935 narodil v mississippském městě Tupelo. Jako Král rokenrolu ovlivnil řadu muzikantů, jak dokazují i četné coververze písní z jeho repertoáru, jimiž mu poctu vzdaly i jiné hudební hvězdy. Rozmanitost těchto nahrávek jen dokládá, že odkaz Elvise Presleyho přesahuje jak žánry, tak generace.

Frank Sinatra: Are You Lonesome Tonight? (1962)

Pro hvězdu swingové a jazzové éry Franka Sinatru znamenal o generaci mladší rebelský zpěvák konkurenci. V jednom z rozhovorů v padesátých letech se Sinatra vyjádřil, že Presleyho hudba podporuje v mladých lidech „negativní a destruktivní návyky“. Postupně ale pochopil, že je lepší držet se v dosahu Presleyho slávy než v jejím stínu a mimo jiné v jazzové náladě přezpíval v roce 1964 jeho píseň Are You Lonesome Tonight?

Jimi Hendrix: Hound Dog (1967)

Sám Presley přebíral písničky jiných. Skladba Hound Dog původně vznikla pro bluesovou zpěvačku zvanou Big Mama Thorntonová. Dvacátník Elvis stížnost zralé ženy na muže, který na ni akorát štěká, pojal o pár let později po svém a svou interpretací zaujal i při televizním vystoupení, do něhož k pohoršení mnohých výrazně zapojil rozvlněné boky. V roce 1967 pak skladbu Hound Dog prohnal svými strunami kytarový mág Jimi Hendrix.

Pet Shop Boys: Always on My Mind (1987)

O skladbu Always on My Mind byla na začátku sedmdesátých let docela pranice. Nazpívala ji Brenda Leeová, na nahrávce ji vydala Gwen McCraeová a natočil ji i Elvis Presley. Je těžké si do jeho interpretace nepromítnout, že se v té době rozpadlo jeho manželství s Priscillou. Britské duo Pet Shop Boys po písni sáhlo v roce 1987 a melodramatickou snahu o záchranu vztahu aktualizovalo synthpopovými rytmy.

The Residents: Love Me Tender (1989)

Love Me Tender patří k největším Presleyho šlágrům. Hit všech romantických srdcí je adaptací písně z americké občanské války. Anonymní performativní uskupení The Residents podrobilo Presleyho repertoár art-rockové interpretaci dokonce na celém albu The King & Eye z roku 1989. V písni Love Me Tender ubrali na sentimentalitě a – jak napsalo BBC – Elvisovu baladu „utápí v gotické děsivosti“.

ZZ Top: Viva Las Vegas (1992)

Píseň Viva Las Vegas zazněla v roce 1964 ve filmovém muzikálu stejného názvu s Elvisem Presleym v hlavní roli. Její verzi později představil rockový písničkář Bruce Springsteen, punkerka Nina Hagen či country zpěvák Michal Tučný. Své vyznání městu „se záblesky neonu“, které „mění den v noc a noc v den“, přidala také v roce 1992 hardrocková kapela ZZ Top.

Bono: Can't Help Falling in Love (1992)

Zamilovaná Can't Help Falling in Love má původ ve francouzské milostné písni z osmnáctého století. Je součástí soundtracku k dalšímu Presleyho filmu Blue Hawaii ze začátku šedesátých let. Bývalý voják po návratu domů místo spořádané kariéry tančí na pláži v havajské košili a hraje na ukulele. Píseň nazpíval kdekdo. Od Boba Dylana přes Julia Iglesiase po A-Teens. Existuje i verze z devadesátých let od Bona, který začal píseň hrát na turné U2 převlečený za své třpytivé alter ego MacPhisto. Sólovou verzi nahrál pro film Líbánky v Las Vegas.

Paul McCartney: All Shook Up (1999)

Ve skladbě All Shook Up z konce padesátých let zpíval Elvis Presley o nervózním třesu rukou a slabosti v kolenou v blízkosti milované dívky. Pocity, které tehdy na vrcholu zpěvákovy slávy zažívala na koncertě svého idolu asi nejedna fanynka. V roce 1999 nahrál coververzi někdejšího hitu Paul McCartney z The Beatles, kteří svým nástupem a vlnou beatlemanie „Královi rokenrolu“ konkurovali. O pět let později vznikla i verze od The Quarrymen. Tedy kapely, která byla předchůdcem „Brouků“ a již část členů v devadesátých letech oživila.

Maneskin: If I Can Dream (2022)

Píseň If I Can Dream nahrál Presley v roce 1968 dva měsíce po atentátu na bojovníka za práva Afroameričanů Martina Luthera Kinga. Text obsahuje odkazy na Lutherovy výroky, už samotný název je podobný kazatelově nejslavnějšímu projevu I Have a Dream. Silná skladba zazněla rovněž ve filmu Elvis v roce 2022 v podání italských rockerů Maneskin, tenkrát čerstvých vítězů Eurovize. „Bylo by tak snadné dát nám písničku v nadupaném tempu a udělat ji superrockovou,“ uvedli v rozhovoru pro časopis NME a dodali, že jsou rádi, že ale dostali šanci „ukázat sladkou stránku Elvise“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Do Česka míří film, jemuž se v Cannes tleskalo 19 minut

Mezigenerační trauma jedné umělecky založené rodiny zvedlo publikum canneského festivalu na nohy na devatenáct minut vyplněných potleskem. Pro české distributory i to může být posvěcením šťastné ruky. Filmy totiž někdy nakupují už roky před premiérou, kdy nemají k dispozici ani scénář, což může přinést obchodní riziko. Jindy vybírají přímo na festivalu.
před 5 mminutami

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 3 hhodinami

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 17 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 23 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
27. 5. 2025

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
27. 5. 2025

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
27. 5. 2025

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025
Načítání...