Lesní požáry, které na několika místech pustoší oblast amerického Los Angeles, si vyžádaly životy pěti lidí. Informovala o tom kancelář šerifa v tomto městě. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom řekl, že obětí je pravděpodobně více. Požáry jsou označovány za nejničivější v moderní historii Los Angeles. Plameny už zničily přes dva tisíce staveb. Mnoho lidí podle záchranářů utrpělo zranění, jejich přesný počet ale není znám.
„Biblické požáry“ v Los Angeles zabily nejméně pět lidí
Oheň hnaný silným větrem od úterka pustoší části metropolitní oblasti od tichomořského pobřeží až po Pasadenu ve vnitrozemí. Vítr o síle hurikánu, který plameny z počátku rozdmýchával, postupně oslabuje, nebezpečí ale přetrvává. V terénu jsou tisíce hasičů, kteří i za pomoci letadel bojují s několika ohnisky najednou. Už nyní jde o nejničivější požáry v dějinách Los Angeles, přičemž podle agentury AP nejspíše bilance zasažených domovů a podniků poroste.
„Pořád tady občas máme nevyzpytatelný vítr... Je to něco, co jsem ještě za svých 25 let u hasičského sboru nezažil,“ řekl ve čtvrtek ráno televizi CBS mluvčí hasičů Adam VanGerpen. Krizoví pracovníci podle něj poslední dva dny zasahují ve dne v noci a soustředí se především na záchranu lidí a evakuace.
Podle agentury AFP jsou hasiči kvůli rychlosti šíření a intenzitě požárů hořících na několika místech zároveň přetížení. Zpustošené jsou některé z nejmalebnějších čtvrtí ve druhém nejlidnatějším městě Spojených států. V Pacific Palisades plameny sežehly celé bloky, z obchodů a poboček bank zbyly jen trosky.
Podle hasiče Brenta Pascuy vítr „vypadá, že polevuje, ale pak najednou přijde náraz o síle přes 110 kilometrů za hodinu a to všechno změní“, uvedla CNN na svém webu. Větrná bouře označovaná jako Santa Ana v noci na středu přinesla nárazy dosahující rychlosti až 160 kilometrů v hodině. Ve středu vítr poněkud polevil, ani ve čtvrtek ale neutichne a meteorologové varovali, že rizikové podmínky budou přetrvávat až do pátku. Výstraha se ve čtvrtek ráno podle deníku The New York Times vztahovala na území se šestnácti miliony obyvatel.
„Situace je stále horší a horší. Za 35 hodin od momentu, kdy vypukl první a největší požár, se nepodařilo nic zastavit,“ konstatoval ve čtvrtek ráno ve vysílání ČT24 generální konzul Česka v Los Angeles Jaroslav Olša mladší.
„Jen ten první požár už dnes zlikvidoval 64 kilometrů čtverečních. Není to plocha někde v lesích, ale jsou to z velké části zastavěné plochy,“ doplnil konzul. „Některé slavné čtvrti jako Pacific Palisades nebo Malibu v principu už neexistují,“ dodal.
V Pacific Palisades přechodně z hydrantů netekla voda, protože na výše položených místech ve vodovodním potrubí klesl tlak. Kvůli hašení je tam spotřeba vody oproti běžnému stavu asi čtyřnásobná, uvádí CBS News. Hasiči v Los Angeles žádají kolegy, kteří zrovna nejsou ve službě, i ty z jiných států, aby pomohli. Vítr dočasně znemožnil používat k hašení plamenů letouny.
Luxusní rezidence se zřítily, venkovní bazény začernily saze a sportovní auta se hroutila na žárem roztavených pneumatikách, popsala agentura AP situaci v místech obývaných mnoha celebritami. Britská BBC na svém webu píše, že shořel dům Paris Hiltonové nebo herce a komika Billyho Crystala.
„Jiskry nám létaly do tváře“
Úřady nařídily evakuaci asi 130 tisíc lidí. Agentura AP podotýká, že tento údaj se s časem mění, protože míst, která lidé musejí opustit, přibývá. Šerif okresu Los Angeles Robert Luna sdělil, že kvůli rabování byli zatím zadrženi tři lidé.
Dramatické scény provázely evakuaci severního předměstí Altadena, kde se několik hodin po prvních problémech v Pacific Palisades rozhořel další požár. Lidé se z ohně a kouře snažili vyvést i koně, zatímco pracovníci jistého domova důchodců museli rychle evakuovat asi stovku seniorů na lůžkách či vozíčcích.
„První zprávy o požáru se k nám dostaly v úterý kolem půl šesté,“ řekl deníku Los Angeles Times Mike Griswold, který společně s Jasonem Deachem pracuje v uměleckém centru v Altadeně. Na útěk se dali kolem půl čtvrté v noci. „Foukal silný vítr a plameny pohlcovaly kaňon (za městem). Křoví všude kolem začínalo hořet, jiskry nám létaly do tváře.“
„Domy byly v plamenech, všechno bylo v plamenech,“ dodal Deach. Dvojice uprchla do vedlejší obce La Caňada Flintridge, kde ve středu sledovala, jak další a další záchranáři a hasiči mířili k zuřícímu požáru, zatímco se z nebe snášel popel.
Oheň v Altadeně a okolí zabil pět lidí, celkem plameny na různých místech zničily či poškodily stovky domovů a podniků. Požáry, které pohání kombinace sucha a silného větru, jsou označovány za nejničivější v dějinách Los Angeles. Svědci v rozhovorech s médii popisují události jako „apokalyptické“ nebo „biblické“.
Hoří i ve filmových čtvrtích
Nově začalo hořet také ve čtvrtích Hollywood Hills a Studio City spojených s filmovým průmyslem. Celkem tak lesní požáry zasáhly šest míst.
Ve středu se objevily dva menší požáry v kopcích mezi jižním a severním Hollywoodem. Oheň pojmenovaný Sunset Fire vypukl nedaleko slavného amfiteátru Hollywood Bowl a necelé dva kilometry od hollywoodského Chodníku slávy.
V ulicích kolem Graumanova čínského divadla, kde se konají filmové premiéry, a muzea Madame Tussaud stála auta v dopravních zácpách, zněly sirény a přelétaly nad nimi hasičské helikoptéry. Někteří lidé chvatně a pěšky opouštěli hotely, zatímco jiní vyrazili vstříc plamenům, aby si je natáčeli na své mobilní telefony.
Podle AP se v této oblasti hasičům podařilo plameny do několika hodin potlačit. Losangeleský hasičský sbor také oznámil, že i druhý požár, při kterém hořely domy ve čtvrti Studio City dál na severozápad, se podařilo uhasit.
Nový požár se ve středu objevil také severně od Los Angeles v řídce zalidněné oblasti východně od města Santa Clarita. Dál se šířily také dva rozsáhlé požáry, které v úterý vypukly na okrajích Los Angeles, uvádí kalifornský úřad pro lesnictví a boj s požáry Cal Fire.
Ohnisko na pobřeží mezi Santa Monicou a Malibu se rozrostlo na sedmdesát kilometrů čtverečních, druhé u Pasadeny na více než čtyřicet kilometrů čtverečních. Cal Fire ve středu večer u obou ohňů uváděl, že se šíření zatím nedaří zastavit. Stále aktivní je také menší požár v Sylmaru na sever od Los Angeles.
Požáry hasí i vězni
Podle kalifornského guvernéra Gavina Newsoma je do protipožárních operací zapojeno přes sedm a půl tisíce příslušníků lokálních, státních i federálních složek. Deník The Guardian napsal, že v terénu bylo také čtyři sta hasičů z řad kalifornských vězňů. Stát již po desetiletí umožňuje některým vězňům zapojit se do prevence lesních požárů, přičemž v kritických situacích jsou tito lidé nasazováni i přímo v boji s plameny.
Aktuální požáry provází rozsáhlé výpadky proudu, z nichž některé jsou preventivní, neboť poškozené elektrické vedení bývá často příčinou ohňů. Úřady a vodohospodářské společnosti také varují obyvatele, že voda z vodovodu může být kontaminovaná, zatímco kouř v metropolitní oblasti s miliony obyvatel znečišťoval vzduch.
„Žiju tady celý život a nikdy jsem nic takového neviděl,“ řekl listu NYT 71letý bývalý starosta Los Angeles Antonio Villaraigosa. Jakkoli jsou lesní požáry v Kalifornii v posledních dekádách zcela běžné a opakovaně zasahují také největší město státu, začátek roku bývá zpravidla poměrně deštivým obdobím, kdy riziko jejich vzniku polevuje.
Trump viní hlavu Kalifornie
Nastupující americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že za šíření požárů může guvernér Newsom. Ten je Trumpův dlouholetý oponent a je považován za potenciálního prezidentského kandidáta Demokratické strany v roce 2028.
„Je to všechno jeho vina,“ uvedl Trump v sérii příspěvků na své sociální síti Truth Social. Jméno kalifornského guvernéra při tom psal ve zkomolené podobě „Newscum“, čímž do něj zapracoval anglický výraz „špína“.
Podle Trumpa Newsom odmítl podepsat „deklaraci“ o posílení distribuce vody v Kalifornii. Úřad guvernéra reagoval prohlášením, že žádný takový dokument neexistuje a že ze strany bývalého a zároveň příštího prezidenta jde o „čirou fikci“.
Zavřené školy a posunuté nominace na Oscary
Současná krize si vynutila mimo jiné uzavírky škol a také narušuje fungování filmového průmyslu. Americká Akademie filmového umění a věd se rozhodla kvůli živelní katastrofě odložit oznámení nominací na Oscary plánované původně na 17. ledna. Novým termínem je 19. leden, členové akademie tak mohou déle hlasovat. Mnoho z nich žije v oblasti Los Angeles a požáry se jich nějakým způsobem dotkly. Nebo se museli rovnou evakuovat.
Americký prezident Joe Biden kvůli požárům v Kalifornii rovněž ruší cestu do Itálie, která měla být závěrečná před jeho odchodem z Bílého domu.