Nejvíce Zlatých glóbů získal film Emilia Pérez. Film, který vypráví o změně pohlaví mexického drogového bosse, zvítězil ve čtyřech kategoriích včetně té za nejlepší komedii či muzikál. Zabodoval také Brutalista, životopisný snímek o architektovi maďarského původu, se třemi trofejemi a titulem nejlepšího dramatu. Zlaté glóby se udílely ve 27 filmových a televizních kategoriích.
Na Zlatých glóbech se dařilo filmům Emilia Pérez a Brutalista
Obtížně zařaditelný muzikál Emilia Pérez od režiséra Jacquese Audiarda získal kromě ceny za nejlepší komedii či muzikál také sošku za nejlepší herečku ve vedlejší roli, nejlepší píseň a nejlepší neanglicky mluvený film. Snímek bývá někdy označován jako „hudební thriller“.
„Světlo vždy vítězí nad temnotou,“ prohlásila Karla Sofía Gascón, transsexuální herečka, která ve filmu Emilia Pérez hraje hlavní roli. „Nikdy nám nemůžete vzít naši duši, existenci nebo identitu.“
„Emilia Pérez je jedním z nejvýraznějších vítězství sezony. Film uspěl už na festivalu v Cannes a ovládl Evropské filmové ceny. Jde o snímek, který měl nejvíce nominací Zlatých glóbů právě pro komedii, překonal i před dvěma lety favorizovanou Barbie. A není to úplně obvyklé, protože je to snímek francouzského režiséra a mluví se v něm především španělsky,“ připomíná vedoucí kulturní redakce vysílání ČT Tereza Willoughby.
Glóbus pro Mooreovou
Kategorii nejlepší herečka v komedii nebo muzikálu vyhrála dvaašedesátiletá Demi Mooreová za hororový snímek Substance, v němž stárnoucí herecká hvězda hledá pramen mládí. Viditelně dojatá Mooreová při přebírání ceny uvedla, že byla dříve zavrhována jako „popcornová herečka“ a bála se, že její kariéra skončila. „Jsem teď v šoku,“ citovala ji agentura Reuters. „Dělám to už dlouho, přes 45 let. Je to poprvé, co jsem kdy jako herečka něco vyhrála.“
Mediálně sledovaný byl na letošních Glóbech i comeback Pamely Andersonové, která byla nominována jako nejlepší herečka v dramatu The Last Showgirl, byť cenu nakonec nezískala.
Mezi herci v kategorii nejlepší komedie nebo muzikál bodoval Sebastian Stan, který ve snímku Jiný muž ztvárnil muže se znetvořením obličeje. „Naše ignorance a nepříjemné pocity ohledně handicapů musí skončit,“ podotkl Stan, v čem tento příběh považuje za přínosný.
Nejlepším dramatem je Brutalista
Cenu za nejlepší drama získal Brutalista, který je příběhem židovského architekta Lászlóa Tótha, který chce po druhé světové válce začít nový život v USA. Představitel hlavní role Adrien Brody dostal glóbus pro nejlepšího herce ve filmovém dramatu a Brady Corbet za nejlepšího režiséra. „Doufám, že mnohé lidi, kteří se potýkali s emigrací do této země, pomůže toto dílo povzbudit a dát jim hlas,“ řekl Brody, sám syn z přistěhovalecké rodiny, při přebírání ceny.
Brazilka Fernanda Torresová si odnesla Zlatý glóbus pro nejlepší herečku ve filmovém dramatu, a to díky roli manželky zmizelého levicového exposlance v brazilsko-francouzském snímku Je suis toujours là (Ještě tu stále jsem).
„Zlaté glóby mají dvě kategorie – nejlepší film a herce v dramatech a komediích, historicky mělo jít o jakési smíření mezi uměním a kasovními trháky, nicméně v tuto chvíli už komedie a muzikály nejsou kasovními trháky, jakými bývaly, takže je v podstatě na vypočítavosti producentů, kam snímek přihlásí. Emilia Pérez není úplně komedie a Substance je v podstatě thriller,“ podotýká Willoughby.
Glóby se vypořádaly s kritikou
Ocenění vybíralo 334 novinářů z 85 zemí. Pro srovnání, laureáty Oscarů vybírá zhruba devět tisíc expertů. Ještě dříve ale tvořilo porotu Zlatých globů jen devadesát lidí. Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA), která glóby uděluje, čelila v minulých letech kritice kvůli etickým pokleskům a nedostatku různorodosti.
V roce 2021 se kvůli tomu ceremoniál vůbec nevysílal a nebylo jisté, zda se cenám ještě někdy vrátí jejich někdejší prestiž a zda bude jejich udílení znovu respektovanou akcí považovanou za předehru vyhlašování Oscarů. Organizátoři ale přistoupili k reformám, porota se zvětšila a je různorodější.