Mexická Chihuahua chce pokutovat za zpěv písní nenávistných vůči ženám

Vedení mexického města Chihuahua zakázalo při úředně povolených akcích zpívat písně, které mají text nenávistný vůči ženám. Podle televize CNN k tomu tamní radnici přivedla vysoká míra domácího násilí ve městě. Není ale přesně jasné, kdo a jak bude hudební produkci posuzovat.

„Násilí páchané na ženách dosáhlo takové úrovně, kterou považujeme za pandemii,“ vysvětlil nezvyklý krok starosta Marco Bonilla. Dodal, že téměř sedmdesát procent hovorů na tísňové lince se týká domácího násilí, zejména toho páchaného na ženách. „Nemůžeme to dovolit a také nemůžeme dovolit, aby se z toho stala norma,“ řekl Bonilla.

Občané města podle jeho vyjádření „mají právo na život bez násilí“. Statistiky mexického ministerstva veřejné bezpečnosti ukazují, že ve státě Chihuahua došlo od ledna do června letošního roku k 24 vraždám žen, tedy vraždám na základě pohlaví.

Město Chihuahua je hlavním městem stejnojmenného státu na severu Mexika. Největší město státu, Ciudad Juárez, leží na hranici se Spojenými státy a má kvůli pašování drog a obchodu s lidmi pověst jednoho z nejnebezpečnějších míst světa.

Statisíce z pokut podpoří genderovou rovnost

Zákaz se vztahuje na písně, jejichž texty propagují násilí na ženách, jejich diskriminaci, marginalizaci nebo vyloučení. Týká se akcí, jejichž konání povoluje radnice. Návrh na zákaz městská rada schválila jednomyslně.

Pokuty za porušení tohoto předpisu se mají pohybovat v přepočtu od necelých 870 tisíc až po 1,6 milionu korun. Takto vybrané peníze podpoří organizaci, která se ve městě zasazuje o genderovou rovnost, a azylový dům pro ženy.

Písně oslavující násilí a drogy

Podle CNN ale není jasné, jak budou úřady na dodržování zákazu dohlížet. Úředníci také nejmenovali žádné konkrétní umělce, na něž by se chtěli zaměřit. Nicméně tenkým ledem se zdají být například skladby ve stylu narcocorridos a corridos tumbados, což jsou styly domácí mexické hudby spojené s násilím a obchodem s drogami.

Reggaetonu, který zpopularizoval třeba portorikánský rapper Bad Bunny, by si mohl vysloužit kritiku kvůli vulgárním a sexistickým textům. Už v roce 2012 populární mexická kapela Los Tigres del Norte dostala ve městě pokutu za to, že při vystoupení zahrála tři písně považované za narcocorridos, tedy písně oslavující činy drogových mafiánů. Pokutováni byli i pořadatelé akce.

Zákaz ve městě Chihuahua přichází zhruba měsíc poté, co mexický prezident Andrés Manuel López Obrador na tiskové konferenci kritizoval corridos tumbados za propagaci násilí a užívání drog. Prezident však zároveň uvedl, že tento žánr nezakáže.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
16. 5. 2025

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
16. 5. 2025

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
16. 5. 2025

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...