Kultura pociťuje po uvolnění opatření obnovený zájem publika

3 minuty
Události v kultuře: Diváci se vrací do kin a divadel
Zdroj: ČT24

Do kina, divadla nebo na koncert už je možné jít jenom se vstupenkami, od 10. února skončila povinnost prokazovat se potvrzením o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci. Většina kulturních organizací pociťuje nárůst zájmu diváků. Jenom do biografů přišlo minulý týden skoro 240 tisíc lidí, o polovinu víc než před čtrnácti dny. Pomohla i česká pohádka Tajemství staré bambitky.

Diváci mají zakrytá ústa a noc a obsluha kontroluje jenom jejich vstupenky. Od chvíle, kdy do kin smí i neočkovaní, diváků přibylo. Nejvíce jich přišlo na druhé pokračování české pohádky Tajemství staré bambitky. Podle Unie filmových distributorů snímek zatím vidělo 94 tisíc lidí.

„Do kin se vrátily rodiny s dětmi. To bylo úžasné. Myslím, že Bambitka překvapila úplně všechny na trhu, jak moc intenzivně na ni lidé reagovali,“ říká šéf sítě multikin CineStar Jan Bradáč.

Co se týče pohádek, měla premiéra třetí nejlepší start v novodobé historii. Více lidí dorazilo v prvních dnech jen na Tři bratry a Anděla Páně 2. Chodí se také na hollywoodské snímky Spider-Man: Daleko od domova a Uncharted, v obou má hlavní roli Tom Holland.

Více lidí má teď zájem také třeba o představení brněnského Národního divadla. Ještě v lednu měli hlediště vyprodaná jen ze čtyřiceti procent. „Celkově odhadujeme, že pokud se vrátíme na nějakých 70 procent těch předcovidových čísel, tak to bude v letošním roce poměrně hezký úspěch,“ míní ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Co s náklady na energie?

Ředitel divadla i provozovatel sítě multikin teď kromě návštěvnosti musí ale také řešit, jak zaplatit vyšší ceny elektřiny a vytápění. Zdražovat však zatím nechtějí. „V našich třinácti multikinech čelíme možnému meziročnímu nárůstu nákladů na energie o více než 20 milionů korun,“ popisuje Bradáč.

„Zdražit vstupné je jednoduchý akt. Mnohem složitější je potom ty dražší vstupenky prodat. S energiemi si bez pomoci zřizovatele nebudeme vůbec schopni poradit, protože to znamená v podstatě nějakých 16 milionů navíc proti předchozímu roku,“ doplňuje Glaser.

Pro velké koncerty pořád platí restrikce

Jen pomalu se vzpamatovává hudební scéna, pro velké koncerty totiž pořád platí omezení, i když od soboty už mírnější. V sálech může být nanejvýš 500 neusazených nebo tisíc sedících návštěvníků. Z kapacity nad tisíc míst je možné obsadit půlku sedadel.

„Pokud se opravdu neřekne, že kapacita na kulturní akce není omezená a kultura je bezpečná, tak se lidé stále budou bát si vstupenky kupovat,“ uvádí člen výkonné rady České obce hudební Alexandr Smutný. Česká obec hudební by uvítala, kdyby vláda vypracovala plán opatření pro případnou další vlnu nákazy. Pro pořadatele by tak bylo snazší hudební akce plánovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začíná Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujme Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 8 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...