Interaktivní mapa je průvodcem po minulosti panelové Ostravy

Vznikla interaktivní mapa z fotografií Ostravy (zdroj: ČT24)

Ostravská architektura a urbanismus sedmdesátých a osmdesátých let mají speciální mapovou databázi. Pod názvem PanelOVA lze najít stovky fotografií z výstavby nejen tamních sídlišť. Projekt vznikl díky bohatému archivu fotografa Petra Sikuly a historikovi fotografie Pavlu Vančátovi. Zahrnuje i dvě výstavy, součástí jedné z nich je interaktivní mapa ovládaná chůzí.

V databázi PanelOVA se nachází na osm set snímků. „Každá čtvrť, zvláště ty nové, panelové, má poměrně velké zastoupení, což dovoluje vidět Ostravu opravdu v časové vrstvě sedmdesátých a hlavně osmdesátých let v krystalicky čisté podobě,“ uvedl Vančát.

Malý stroj času

Jak už bylo zmíněno, projekt využívá rozsáhlý archiv fotografa Sikuly. Ten měl vášeň pro techniku a mnoho technických věcí si byl schopný sestrojit sám. Pořizoval panoramatické fotografie a jeho velkoplošné snímky zdobily i řadu interiérů.

Do Ostravy se přistěhoval v šedesátých letech, pracoval pro státní projekční organizaci Stavoprojekt a následně pro Útvar hlavního architekta. „Měl skoro až monopol na architektonickou fotografii Ostravy, a tím pádem cokoliv, co tady bylo nově postavené, je koncentrované v jeho díle,“ říká Vančát.

Malá ukázka je díky Ostravskému muzeu k vidění na venkovních panelech na náměstí Edvarda Beneše. Mapou města se ale můžou zájemci procházet především na webových stránkách projektu. „Je to vlastně takový malý stroj času,“ podotýká Vančát.

Architektura i život

Autorům databáze záleželo i na tom, aby snímky měly vysokou kvalitu. „Jsou hezky vidět všechny dobové detaily,“ upozorňuje Vančát. A dodává, že lidem to umožní dobře porovnávat, jak se různá místa v moravskoslezské metropoli během let měnila.

Vyhledávání není zaměřeno jen na architekturu, ale i dobový život. V parametrech můžou zájemci filtrovat třeba fotografie zachycujících sochu, autobus nebo kočárek. „Objevuje se jich tam poměrně dost a je hezké si projet jenom kočárky samotné,“ radí Vančát.

Projekt se rozšíří, mapa je i na výstavě

Vedle fotografií obsahoval archiv Petra Sikuly také diapozitivy, i ty se do projektu dostaly. Na rozdíl od většinou černobílých fotografií ukazují ostravskou minulost v barvě. Databáze PanelOVA se má dále rozrůstat, nejen o další Sikulovy snímky, doplní ji i práce jiných fotografů. Na projektu spolupracoval ostravský ateliér MAPPA, klub Fiducia i město Ostrava.

Kromě webové mapy si mohou lidé doslova projít i velkou interaktivní mapu, která je součástí výstavy v ostravském Trojhalí Karolina. Ovládat ji lze nohama. V týdnu do 17. listopadu doplňují projekt navíc přednášky a komentované prohlídky.