Na brněnském výstavišti začal veletrh Kniha Brno. Během tří dnů se na něm ve čtyřech knižních a dvou komiksových sálech představí více než sto dvacet českých a zahraničních autorů a celkem dvaašedesát nakladatelů. Organizátoři chtějí touto akcí navázat na dřívější dlouhou tradici brněnských knižních veletrhů, ten poslední se uskutečnil před osmnácti lety.
Do Brna se po letech vrátil knižní veletrh
Do pavilonu E zavítaly v pátek odpoledne stovky lidí, větší návštěvnost pořadatelé očekávají o víkendu, kdy se na stejném místě koná také festival populární kultury Comic-Con Junior.
„Knižní veletrh sice už v Brně byl, ale už dlouho není. Koncipovali jsme akci jako jedno velké setkání spisovatelů s jejich čtenáři a samozřejmě s nakladateli,“ řekl při slavnostním zahájení jeden z organizátorů Pavel Koutský.
Mezi pozvanými literáty jsou například britští autoři thrillerů a detektivek Daniel Cole a Tim Weaver. Oba vystoupí v sobotu, stejně jako švédská spisovatelka Karin Smirnoffová, která rozvíjí knižní sérii Milénium zesnulého autora Stiega Larssona.
Českou scénu reprezentují třeba Kateřina Tučková, Michal Viewegh, Jiří Hájíček a mnozí další. V pátek debatovali autoři historických detektivek a dobrodružných příběhů, a to například o tom, jak ve svých knihách pracují s motivem vraždy a smrti. Důležitá je v tomto směru kvalita, nikoliv kvantita vražd, shodli se Miloš Urban s Petrem Stančíkem.
Nová tradice v Brně
V Brně se v minulosti knižní veletrh konal, výstaviště jej hostilo naposledy v roce 2006. K největším podobným akcím v tuzemsku se nyní řadí Svět knihy v Praze a Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě.
Organizátoři Knihy Brno chtějí založit novou tradici, první ročník využijí k získání zpětné vazby od návštěvníků a případnému zlepšení akce pro příští roky. „Vše se bude točit kolem čtenářů a spisovatelů,“ řekl další z pořadatelů Pavel Renčín.