Českou sodu dělají dnes politici, říká architekt a herec David Vávra

30 minut
Interview ČT24 s Davidem Vávrou
Zdroj: ČT24

„Když dělá něco člověk s čistým srdcem, tak může dělat cokoliv,“ tvrdí David Vávra. V jeho případě je to humor a architektura. O obojím mluvil jako host Interview ČT24. A také o poznání, že „krušné chvíle možná vedou člověka ke štěstí“.

Humor k existenci člověka podle Davida Vávry patří. „Člověk je ve svém lidském snažení tak malý a malicherný, že je směšný. Proto humor je v každé situaci zcela namístě a humorem se dá bojovat s věcmi, které vás přesahují. Jako třeba hrůzy holocaustu. Když si je budete připouštět přímo do těla, tak z toho zešílíte,“ podotýká. 

Špatně ale je, když je humor zlý, dodává. Co tak lze označit, se ovšem liší člověk od člověka. „Hranice má každý v sobě. Co mně třeba připadá, že není zlé, jinému zlé může připadat,“ připouští. 

Za hranice se rozhodně nebála vydat Česká soda, kterou Vávra v devadesátých letech natáčel s Milanem Šteindlerem a Petrem Čtvrtníčkem. Satirický pořad se trefoval do politické scény i divácké tolerance. Došlo i na zmiňovaný humor o holocaustu ve scénce o pracím prášku Árijec. Objevují se pochybnosti, jestli by podobné vtipy byly dneska na obrazovkách myslitelné.

David Vávra v satirickém pořadu Česká soda
Zdroj: ČT

Lidé by to zvládli, domnívá se Vávra, větší pochybnosti už má, jestli by některé scénky pobavily Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Především si ale nemyslí, že by pořad typu Česká soda měl dnes smysl. 

„Dřív politici dávali určitou realitu a my jsme k té realitě dávali surrealitu. Ale dneska politici a významné osobnosti dávají, slovy píárových agentur, kompletní balíček. Dávají realitu se surrealitou v jednom a pro nás už není místo. Sami si vystačí,“ konstatuje. 

Inspirativní podněty v negativní době

S Milanem Šteindlerem také založil divadlo Sklep. Scéna, která začínala na hromadě uhlí, oslaví v příštím roce půlstoletí existence. Není to klasické divadlo a já nejsem herec, brání se. Protikoronavirová opatření, která zavřela mimo jiné divadelní scény, se ho nedotkla, protože pauza od hraní mu začala kvůli nemoci už dříve. Loni v létě po prodělání boreliózy částečně a naštěstí ne trvale ochrnul.

O osud české kultury, na kterou omezení opakovaně dopadají, se prý neobává. Tvůrčí potenciál lidé podle něj uplatní v jiné formě. „Když stát divadla nechá padnout, tak vznikne něco nového,“ předpokládá Vávra. „Lidé nacházejí jiné cesty a zdá se mi, že nakonec tato negativní doba bude mít mnoho inspirativních podnětů,“ očekává.

Zároveň vyjadřuje pochopení pro ty, kterým současná situace přinesla těžkosti. Připouští, že empatie může paradoxně souviset s jeho vlastním bojem o zdraví. „Možná proto, že jsem zažil být dole, dokážu se vžít i do osudu jiných lidí, kteří jsou možná teď dole. A nejen zdravotně, ale někdo přišel o práci a jinému se zkomplikovaly radosti života, které jsou v cestování,“ uvedl.

Sám se prý už – parafrázuje Cimrmanovu hru – narajzoval dost. A doma je také dobře. „Určitě ta doba přinesla krásný čas rodinných setkání. A nikdo neřekl: já nemám čas,“ hodnotí uplynulé měsíce. „ A tím, že se smrsknul svět, člověk šel českou loukou a zjišťoval, že nezná všechny ty různé byliny a motýly, takže vlastně dobrodružství může zažívat na strašně malém místě,“ doporučuje.

Architektuře Češi rozumějí asi jako fotbalu

Diváci České televize Davida Vávru znají jako průvodce po stopách šumné architektury v Česku i ve světě. Doufá, že pořad alespoň trochu přispěl k lepšímu vnímání staveb dvacátého století. Zlepšit by se ale podle něho mohl vztah současné české společnosti k architektonickým novotám.

„Je veliká poptávka po individuální architektuře, po něčem vzrušivém, ale jakmile něco vzrušivého vznikne, tak společnost dělá absolutně všechno pro to, aby to nevzniklo,“ obává se. „Architektura se hůř vysvětluje a každý jí rozumí – jako fotbalu,“ vysvětluje si odmítání nového.

Jako příklad uvádí nedávno zveřejněný návrh na dostavbu Invalidovny v Praze. Barokní komplex by měly doplnit dvě několikapatrová křídla s fasádou ze skla. „Vyvolala tolik antagonistických názorů, a přitom historická architektura moderní potřebuje, jinak města zemřou,“ nerozumí Vávra nesouhlasným reakcím.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
před 1 hhodinou

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
17:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
před 5 hhodinami

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
před 6 hhodinami

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
včera v 17:30

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
včera v 11:26

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...