Boučková píše o „království štěstí“: V Bhútánu jsem hodně překonávala sama sebe

7 minut
Boučková: "V Bhútánu jsem byla velmi šťastná, štěstí mi přetrvává doteď"
Zdroj: ČT24

Spisovatelce Tereze Boučkové, jedné z nejvýraznějším současných českých autorek, vyjde v nejbližší době cestopis „Bhútán, má láska“. Popisuje v něm svoji pouť jihoasijskou zemí ve východní části Himalájí. „Hodně jsem překonávala sama sebe. Zdolávala jsem tam tak trochu své osobní rekordy,“ říká Boučková, která byla hostem Událostí, komentářů.

Bhútán, v překladu „země neznámá“, je někdy také nazýván zemí hřmícího draka či královstvím štěstí. Divoká krajina s nádhernou přírodou a prakticky nedotčená technologií a turistikou.

Spisovatelka Tereza Boučková se do země vydala spolu s dalšími sedmi nadšenci v listopadu minulého roku. Zatoužila, jak říká, ještě naposledy překonat sama sebe. Cesta byla dobrodružná, fyzicky náročná a plná intenzivních duchovních zážitků. To vše popisuje autorka žánrem, který nazývá velmi literárním cestopisem. Šlo o velmi silné a velmi specifické zážitky – a ty spisovatelka nyní předkládá čtenářům.

První zkouškou byl její strach z létání. „Strašně se bojím létat a v Bhútánu je jedno nejnebezpečnějších letišť na světě, protože letadlo přistává mezi vrcholky hor. Kapitán ani nemůže mít zapnuté navigační přístroje a je mu povoleno přistávat jen za denního světla,“ říká Boučková.

  • Leží na východním konci himálajských hor. Sousedí s Tibetem a Indií, od které se v roce 1949 odtrhl.  Bhútánu se někdy přezdívá země hřmícího draka, nebo království štěstí.  Skoro padesát procent rozlohy země se nachází v nadmořské výšce přes tři tisíce metrů.
  • Bhútán je konstituční monarchií. Hlavou státu je Duggjalpo, neboli Dračí král. Pátým Dračím králem je v současnosti Džigme Khesar Namgjal Wangčhug, který vládne od roku 2008.
  • Země má odhadem okolo 742 tisíc obyvatel, z nichž se až sedmdesát procent hlásí k buddhismu.  Národní mluvou je jazyk dzongkä, jenž se řadí do tibetočínských jazyků.

Ne každý dostane možnost zemi navštívit. V Bhútánu se totiž silně reguluje turistika. „Nikomu nedovolí tam jezdit individuálně. Každému přidělí průvodce, což mi přišlo trochu totalitní, ale průvodci byli nakonec skvělí.“ 

Cesta skrze Himálaje byla extrémně náročná, česká výprava totiž projela totiž celou zemi na kole. Vyjeli až na vrchol nejvyššího sedla Bhútánu ve výšce 3775 metrů. Pro Boučkovou to byla těžká zkouška, navíc během cesty onemocněla. Příroda ji uchvátila a stejně tak místní obyvatelé. „Krajina je tam nádherná a je zvláštní, že za každým sedlem byla úplně jiná. Projeli jsme Bhútán od západu na východ skoro celý a opravdu se krajina na každém místě lišila.“

Navštívila i nejdůležitější duchovní místa Bhútánu, která pro ni měla silný osobní význam. „Trošku jsem se loučila s maminkou, která předtím zemřela. V Bhútánu jsem si to odžívala, byla jsem i na místě nebeského pohřbu, kde se nechají zemřelí pohřbít supy,“ vzpomíná Boučková.

Svůj cíl, překonat sama sebe, si Boučková splnila. „Stanovila jsem si takové osobní rekordy, byla jsem šťastná. Štěstí to bylo a pořád je.“ zakončuje. 

Tereza Boučková je dcerou spisovatele Pavla Kohouta. Po maturitě nemohla studovat na vysoké škole z politických důvodů. Studovala proto soukromě a účastnila se vzdělávání na bytových seminářích. Podepsala Chartu 77 a poté pracovala v různých nekvalifikovaných zaměstnáních. Literární práci se věnuje od konce osmdesátých let, velký ohlas měly například její knihy Indiánský běh nebo Rok kohouta. „Bhútán, má láska“ je její první cestopisný počin. Kniha míří do knihkupectví v půlce května. 

Tereza Boučková
Zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
15:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
včera v 11:00

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
včera v 09:00

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025
Načítání...