Armáda vyznamenala Cruise, pilota Top Gunu narozeného 4. července

Herec Tom Cruise obdržel nejvyšší vyznamenání amerického námořnictva pro civilisty, Distinguished Public Service Award, za „vynikající přínos námořnictvu a námořní pěchotě“. O tuto poctu se zasloužil svými filmovými rolemi. Armádě „sloužil“ z filmového plátna především v Top Gunu.

Slavnostní ceremoniál se odehrál v Londýně, protože tam Cruise v současné době ve Velké Británii natáčí. „Obdivuju všechny vojáky a vojákyně,“ prohlásil herec poté, co převzal medaili z rukou amerického ministra námořnictva Carlose Del Tora. Námořnictvo ve svém prohlášení ocenilo, že Cruise „zvýšil povědomí a uznání veřejnosti pro naše špičkově vycvičené příslušníky a oběti, které v uniformě přináší“.

Asi nejslavnější Cruisovou armádní rolí je Pete „Maverick“ Mitchell v dramatu Top Gun z roku 1986 a jeho pokračování z roku 2022. Mnoho mladých Američanů na přelomu osmdesátých a devadesátých let chtělo být stíhacím pilotem stejně jako hlavní hrdina. Armáda dokonce před biografy zřizovala náborové stánky.

Tom Cruise při premiéře filmu Top Gun: Maverick v Londýně
Zdroj: Reuters/Henry Nicholls

Zájem o vstup do armády zvýšil podle námořnictva i novější snímek. Pokračování „vyvolalo nostalgii u diváků původního příběhu a posílilo povědomí u nových diváků, což účinně zacílilo zájem mladšího publika k dovednostem a příležitostem, které může námořnictvo poskytnout,“ uvedla armáda v prohlášení.

S podporou Pentagonu

Oběma filmům se od amerického ministerstva obrany dostalo i podpory při natáčení, včetně zapůjčení stíhaček, letadlových lodí a rad ohledně technických znalostí.

Například v případě prvního Top Gunu vyslechli filmaři od Pentagonu nabídku, že za necelé dva miliony dolarů mohou využít leteckou základnu Miramar v San Diegu, několik letadlových lodí a dva tucty různých letounů jako F-14 Tomcat nebo A-4 Skyhawk, z nichž některé řídili piloti skutečného „top gunu“, tedy elitního výcvikového programu.

Ve filmu si zahrála mimo jiné letadlová loď Enterprise, první takové plavidlo s jaderným pohonem. Když ji americká armáda začala na začátku šedesátých let používat, šlo o největší vojenskou loď vůbec. Prošla nasazením v době kubánské krize a ve válkách ve Vietnamu či v Iráku. Na její palubě se točily závěrečné scény snímku Top Gun.

Top Gun: Maverick
Zdroj: CinemArt

Díky spolupráci s armádou měli tvůrci k dispozici rekvizity v hodnotě miliard dolarů, jejichž náhradu by šlo jinak pořídit docela těžko, nota bene za stejné peníze. Na oplátku byli filmaři přístupnější ke změnám ve scénáři. Například proti původní verzi Cruisův parťák Goose nakonec nezemřel při srážce ve vzduchu, protože si námořnictvo stěžovalo, že „havarovalo příliš mnoho pilotů“.

Vliv původního Top Gunu byl natolik velký, že vytvořil předlohu pro nový typ filmového trháku, podotýká list The Washington Post. Filmy jako Černý jestřáb sestřelen nebo Americký sniper spojily hvězdnou sílu Hollywoodu a palebnou sílu americké armády ve vojensko-zábavní celek.

Mezi prvním Top Gunem a jeho pokračováním uplynulo několik desítek let i proto, že Tom Cruise se bránil z příběhu o stíhacích pilotech udělat sérii, a to navzdory kasovnímu úspěchu. Natočení Top Gunu dva, tři, čtyři či pět označil za nezodpovědný nápad.

„Někteří lidé měli pocit, že Top Gun je pravicový film na podporu námořnictva. A spoustě děcek se líbil. Ale já chci, aby si uvědomili, že takhle válka nevypadá – že Top Gun byl jen atrakcí v zábavním parku (…), který neměl být realitou,“ vysvětlil v rozhovoru pro časopis Playboy v roce 1990.

Narozen 4. července

A to u příležitosti propagace jiného vojenského snímku, který měl tehdy premiéru a v němž Cruise rovněž hrál – Narozen 4. července. Tento film naopak označil za příběh o skutečných lidech a skutečných událostech.

Cruise ve filmu hraje amerického veterána z Vietnamu, který se z tohoto konfliktu vrátí ochrnutý a s protiválečnými postoji. Neodehrává se tedy v době, kdy by se americká armáda těšila zrovna velké popularitě. Scénář spolu s režisérem Oliverem Stonem, jenž byl také účastníkem války ve Vietnamu, napsal předobraz hlavního hrdiny Ron Kovic.

Cruise se – jak je ostatně jeho zvykem – na roli pečlivě připravoval. Naučil se zacházet s vozíkem, jezdil s Kovicem po ulicích Los Angeles, aby vnímal okolí z pohledu vozíčkáře, a strávil také několik dní v nemocnici pro veterány.

Ron Kovic
Zdroj: Reuters/Susan Ragan SR/GAC

Herec se narodil uprostřed války ve Vietnamu. Později uvedl, že mu z doby jeho dětství utkvěl v paměti slavný snímek nahé dívky, která spolu s dalšími dětmi popálenými napalmem utíká po náletu jihovietnamského letectva a která se stala symbolem hrůz tohoto konfliktu.

„Ve škole nás o válce nikdy neučili. Uvědomil jsem si, že v nás převládal pocit, že USA mohou všechno, že se vlády neptáte, protože chce pro zemi jen to nejlepší,“ podotkl, o čem přemýšlel při pročítání knih o válce a Kovicova deníku.

Oliver Stone – který pro roli zvažoval původně mimo jiné Charlieho Sheena ze svého jiného válečného filmu o Vietnamu Četa – ocenil na Cruisově ztvárnění náročné postavy odvahu. „Vždycky mohl natočit Top Gun 2 a přišly by něj davy. Kdyby se však omezil jen na tyto role, hrozilo by, že jeho duše zemře. Tenhle film mu dodal obrovskou dávku sebeúcty,“ citoval Stonea deník Los Angeles Times.

Ze čtyř nominací na Oscara má Tom Cruise dvě za své armádní role – v pokračování Top Gunu a dramatu Narozen 4. července.

Pár správných chlapů armádě vadilo

Vojenskou uniformu navlékl před kamerou také v roce 1992 v dramatu Pár správných chlapů. Ztvárnil horlivého a poněkud lehkomyslného vojenského právníka Daniela Kaffeeho, který dostane na starosti svůj první složitější případ. Prokuratura jej pověřila obhajobou dvou vojáků z americké základny Guantanamo na Kubě, obviněných z vraždy svého kolegy.

Námořní pěchota by případ ráda uzavřela co nejrychleji. Kaffee chce svým klientům doporučit, aby se přiznali, při rozkrývání zákulisí činu se ale ukáže, že oběť i souzení muži jsou součástí mnohem větší politiky. V nerovné hře proti Kafeemu stojí velitel základny v podání Jacka Nicholsona.

Herci a tvůrci filmu Pár správných chlapů: Jack Nicholson, Tom Cruise, Demi Mooreová a režisér Rob Reiner (1993)
Zdroj: Reuters

Dobová recenze listu The New York Times poznamenala, že film „není ani tak o fungování armády, jako spíše o mechanismu tohoto konkrétního vyšetřování“. Snímek nicméně vznikl tentokrát bez pomoci Pentagonu. Armáda totiž měla námitky proti negativnímu vykreslení některých příslušníků námořní pěchoty.

Mission: Impossible vyžaduje kondičku

Pro zájemce o službu v armádě může být Tom Cruise inspirací mimo jiné svou kondičkou. Dvaašedesátiletý herec je znám tím, že se nebojí kaskadérských a fyzicky náročných scén. Předvádí je třeba v sérii Mission: Impossible.

Vše začalo částečně na americké ambasádě v Praze, kde podle filmového scénáře došlo k masakru elitní špionážní jednotky CIA. Agent Ethan Hunt v podání Toma Cruise je nespravedlivě podezřívaný, že to on je zrádcem ve vlastních řadách, a aby se očistil, pustí se do pátrání na vlastní pěst. V životopise hlavního hrdiny figuruje i armáda. Než se dal k CIA, Hunt bojoval během války v Perském zálivu v operaci Pouštní bouře.

V zatím nejnovější misi uvedené v kinech je protivníkem Hunta umělá inteligence, tvůrci ale i v tomto pořadí sedmém titulu zachovávají základ žánru, který chtějí fanoušci vidět – tedy dostatek akčních scén, v nichž Tom Cruise různě skáče, padá a sjíždí na motorce z útesu s nebezpečím v patách.

Mission: Impossible – Poslední zúčtování
Zdroj: CinemArt

V navazující Mission: Impossible s podtitulem Poslední zúčtování, která má sérii téměř po třiceti letech v kinech uzavřít, čeká Cruise – soudě podle traileru – potápění k ponorce nebo sprint za startujícím letadlem.

Navzdory definitivnosti konce, kterou název snímku naznačuje, Cruise už dříve připustil, že by se jako agent na plátna klidně vrátil. Mission: Impossible by podle něj klidně mohla být něco jako série o Indianu Jonesovi.

Harrison Ford se filmovým archeologem a dobrodruhem stává od počátku osmdesátých let, rozloučil se s ním loni, kdy ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu částečně omládnul s využitím umělé inteligence. Ford je o dvacet let starší než Cruise, takže jeho kolega má pro další případné mise času ještě docela dost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 12 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 18 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025
Načítání...