Zastropování je nastavené tak, aby to stát zvládl, říká Němeček. Šnobr varuje před „nárazem nespokojenosti“

35 minut
Otázky Václava Moravce o zastropování cen energií
Zdroj: ČT24

V novém roce přijde podle analytika a minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra „náraz nespokojenosti“ kvůli cenám energií. Podle něj i přes zastropování budou nové zálohy pro mnoho lidí nemilým překvapením. Poradce premiéra a partner EY pro sektor energetiky střední a jihovýchodní Evropy Blahoslav Němeček upozornil, že mnozí budou mít ještě v průběhu příštího roku zafixované ceny. Oba se shodli na tom, že vláda již nemůže dále snižovat cenový strop. Oba byli hosty Otázek Václava Moravce.

„Je tu řada zákazníků, u kterých dochází k periodické obnově fixovaných cen, ti budou mít ceny pod cenovým stropem,“ říká Němeček. „Kdo pod ním nebude, jsou ti zákazníci, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou,“ podotýká. 

Podle Šnobra ale těch, kteří mají zafixovány ceny, výrazně ubylo v druhé polovině letošního roku. „I pro ty, kteří mají zafixováno v roce 2023, ten šok přijde, ale později. A to ke konci roku 2023 nebo v průběhu,“ varuje. 

Podle něj mnoho lidí „ukolébal“ takzvaný úsporný tarif, který prosadila vláda už dříve pro závěr letošního roku. Někteří lidé tak dostali dokonce na vyúčtování přeplatek. Podle Šnobra vytvořil tarif „klamné zdání“, že se v cenách energií vše dostalo do normálu. 

„Ale 1. ledna 2023 přijdou na řadu nové ceníky, jsou nastaveny poměrně vysoko, například u plynu,“ upozorňuje. Podle něj mnoho podnikatelů zjistí, že pro ně i zastropované ceny představují problém. 

„Pokud na konci srovnáte své vyúčtování s vyúčtováním v předešlých letech, bude ten nárůst vysoký. U některých domácností i u podnikatelů stoupnou ceny tak výrazně, že zjistí, že na to nebudou mít,“ tvrdí Šnobr. Pak podle něj přijde „náraz nespokojenosti“, kterému bude muset vláda čelit. 

Složení ceny elektrické energie
Zdroj: ČT24

Motivace k úspornosti

Podle něj bude potřeba, aby stát přicházel s dalšími nabídkami pomoci, protože někteří lidé jinak situaci nezvládnou. „Všeobecně to bude velké překvapení, protože jen málo lidí jde opravdu do detailu s vyúčtováními a hledá si minulou spotřebu,“ říká Šnobr. 

Myslí si ale, že vláda už nemůže cenové stropy energií více snižovat, jak žádá opozice. To tvrdí také Němeček: „Ty jsou nastaveny tak, aby to stát byl schopen celé ufinancovat.“

Podle Němečka je také nastavení cenových stropů takové, aby zákazníky motivovalo k tomu chovat se úsporně. „Je třeba říkat, že kdybychom cenové stropy nezavedli, tak bychom čelili cenám, které by nebyly o pěti korunách za kWh bez daně, ale o deseti a více korunách za kWh bez daně. Když se budeme bavit o výdajích na vytápění v rodinném domě dříve okolo 30 tisíc korun a teď někde okolo 70 tisíc korun, tak si to násobme dvakrát a byli bychom na úrovni 140, 150 tisíc korun,“ říká Němeček. 

Složení ceny plynu
Zdroj: ČT24

Snížení cenových stropů by podle něj nebylo „ufinancovatelné“. Varoval, že uhelné elektrárny se musí vypořádávat s tím, že zdražilo uhlí, a musí také platit emisní povolenky. „Dávat cenu stropu pod výrobní náklady třeba menších uhelných elektráren s horší účinností by nedávalo smysl, to by stát stálo pět set miliard korun,“ tvrdí. 

Podle Šnobra je potřeba přemýšlet o dalších možnostech, jak stát může pomoci domácnostem a podnikatelům s cenami energií. „Ale po tom teď nikdo nevolá. Čeká se na to, jak zareagují domácnosti a firmy po prvním lednu, protože mnoho z nich zatím neví, co to pro ně bude znamenat, přes všechny dopisy a upozornění. Energetika je něco, co jsme dlouho podceňovali, právě proto, že jsme zažili dekádu velmi nízkých cen energií, ustrnuli jsme v takovém uspokojení,“ upozorňuje Šnobr. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 3 hhodinami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 15 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
včera v 09:59

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
včera v 06:00

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
31. 3. 2025
Načítání...