Zakázku na elektronické dálniční známky stále prověřuje policie

3 minuty
Události: Od dvoudenního hackathonu k inspiraci
Zdroj: ČT24

Zrušenou zakázkou na elektronické dálniční známky za zhruba 400 milionů korun se dál zabývá policie. Podnět k prošetření vzešel počátkem února z Úřadu vlády. Uvedl to vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Systém známek začíná připravovat státní podnik Cendis. Jako celek k tomu využije vlastní řešení. A jako – pouhou – inspiraci práci dobrovolných programátorů. Jejich vlastní produkt, e-shop, který měl být součástí systému, však nevyužije.

Ten vznikl jako výsledek lednové dvoudenní víkendové akce, kdy se programátoři dobrovolně sešli na takzvaném hackathonu, aby státu ukázali, co vše lze za tento čas zvládnout. Předložili pak řešení, které mělo výrazně snížit původně plánových 400 milionů korun na tuto zakázku.

Při testech systém dobrovolníků fungoval. Podporu měl i od vládních politiků, kteří se na něj přišli podívat. „Předpokládáme, že produkt, který byl v rámci hackathonu vytvořen, se opravdu použije,“ řekl koncem ledna premiér Andrej Babiš (ANO).

O tři měsíce později je vše jinak. Ředitel Cendisu Jan Paroubek poukazuje na to, že nový systém musí splňovat požadavky, které účastníkům hackathonu nebyly známy.

Jeho organizátor, majitel digitální agentury Actum Tomáš Vondráček, to vidí z jiného úhlu. „Česká republika má velmi kvalitní manuál, který veřejné instituce mají používat. My jsme to udělali v souladu s tímto manuálem, ale Státní fond dopravní infrastruktury to chce jinak“.

A šéf resortu dopravy Havlíček k tomu uvádí, že je obava „vsadit kartu“na řešení programátorů. „Protože my máme odpovědnost,“ dodává.

Posměch opozice

Celý vývoj sklidil kritiku od opozice. „Kdyby pan premiér a ministr dopravy chtěli na hackathonu pomoc, tak přišli s originálním zadáním, s plnou verzí a netahali všechny za nos,“ řekl poslanec a místopředseda Pirátů Ondřej Profant.

Bývalý ministr dopravy a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura vše hodnotí jako PR akci Andreje Babiše, „aby překryl problémy svého ministra dopravy. Reálně se nic nezměnilo“.

Stát ale pořád počítá s tím, že dálniční známky na příští rok se už fyzicky tisknout nebudou. Na naprogramování e-shopu potřebovali dobrovolníci dva dny. Státu jich zatím zbývá přes 200.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 7 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 15 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
včera v 05:30

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025
Načítání...