Veřejné zadlužení Francie překročilo 75 procent HDP

Paříž - Na 75,8 procenta hrubého domácího produktu vystoupilo na konci třetího čtvrtletí veřejné zadlužení Francie. Země tak silně překračuje limit 60 procent HDP, který mají stanoveny země Evropské unie. Dluh Francie dosahoval na konci druhého čtvrtletí 74 procent HDP. Na konci třetího čtvrtletí se tak veřejné zadlužení vyšplhalo na 1457,4 miliardy eur (asi 38,49 bilionu korun), což je proti předchozímu čtvrtletí nárůst o 29,4 miliardy eur. Za zhoršením stavu veřejných financí jsou především dopady krize. Kvůli ní klesly daňové příjmy, zatímco stát byl nucen zvyšovat výdaje.

Francie se zadlužením počítá i v dalších letech

Pro Francii není nedodržování fiskálních pravidel ničím novým. Země očekává, že v příštích pěti letech bude mít rekordní rozpočtový deficit a dosáhne i rekordní úrovně zadlužení. Na jednu stranu totiž bude Francie nucena více přispívat na sociální zabezpečení, na stranu druhou ale kvůli dopadům finanční krize méně vybere na daních.

Zadlužení Francie by na konci letošního roku mělo vystoupit na 77,1 procenta HDP a do roku 2013 se počítá s růstem až na 91 procent HDP. Rozpočtový deficit má letos činit 8,2 procenta HDP a příští rok 8,5 procenta. Závazná pravidla EU přitom stanoví, že deficit nesmí překročit hranici tří procent HDP.

Sarkozyho velkolepé investice

V příštím roce si chce Francie vypůjčit dalších asi 22 miliard eur, aby mohla financovat plány prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten chce prosadit investice do infrastruktury, výzkumu a vzdělání. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) už nicméně varovala, že další půjčky zkomplikují snahu Francie v delším časovém horizontu zlepšit stav veřejných financí.

Když Sarkozy v roce 2007 nastoupil do úřadu, veřejné zadlužení Francie činilo 65,7 procenta HDP. Vláda zdůvodňuje další zadlužování snahou mírnit dopady finanční a hospodářské krize, kvůli čemuž přijala několik opatření na podporu ekonomiky.

  • Eurobankovky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1120/111980.jpg
  • Nicolas Sarkozy pěstuje svou image autor: Christophe Ena, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1301/130067.jpg
Vydáno pod