Turecko objevilo velké naleziště plynu v Černém moři. Těžbu chce zahájit v roce 2023

Turecko objevilo v Černém moři své dosud největší naleziště zemního plynu. Oznámil to v pátek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který již ve středu uvedl, že bude mít pro veřejnost „dobrou zprávu“. Dodal, že naleziště obsahuje 320 miliard metrů krychlových plynu. Poukázal navíc na možnost dalších nálezů v dané oblasti.

„Turecko uskutečnilo v Černém moři největší nález zemního plynu ve své historii,“ prohlásil Erdogan. Jeho země podle něj hodlá zahájit těžbu plynu z tohoto naleziště v roce 2023 a chce se stát čistým vývozcem energie, napsala agentura Reuters.

Turecko nyní k nevoli Řecka a Evropské unie sonduje možnosti těžby ropy a zemního plynu také ve východním Středomoří. Řecko tvrdí, že turecké lodě operují v jeho výsostných vodách a že jde o ilegální operaci. Erdogan tento týden prohlásil, že žádné hrozby jeho zemi od hledání přírodních zdrojů ve východním Středomoří neodradí.

Turecko se snaží snížit svou závislost na dovozu energie ze zahraničí, který zemi v loňském roce stál 41 miliard dolarů (více než 900 miliard korun), napsala agentura AP.

Turecko zároveň pátrá v Černém moři po ropě. Minulý měsíc tamní ministr pro energetiku a přírodní zdroje Fatih Dönme uvedl, že turecká vrtná loď Fatih –⁠ první turecké plavidlo, které dokáže provádět vrtací práce –⁠ zahájila průzkum u západní části tureckého černomořského pobřeží. Konkrétně jde o zónu Tuna-1, která se nachází u ústí Dunajského bloku na křížení bulharských a rumunských námořních hranic a teritoriálních vod Turecka.

„Prohledáme každý metr čtvereční našich moří, abychom dosáhli energetické nezávislosti Turecka,“ poznamenal tehdy podle serveru businessinfo.cz ministr. „Pokud se ropa na dně nachází, určitě ji najdeme,“ dodal s odkazem na dané práce v Černém moři.

Koncem června, po dokončení instalačních prací, vyjela loď Fatih na dlouho očekávanou vrtnou misi z východotureckého Trabzonu. Její 103 metrů vysoké věže byly předtím rozebrány v istanbulském přístavu Haydarpaşa na konci května, aby umožnily bezpečný přejezd plavidla pod mosty v Bosporu. Následně na ni byly v Trabzonu znovu naistalovány, zmínil server. Podle jeho informací je loď dlouhá 229 metrů, váží 5283 tun a je schopna vrtat do maximální hloubky 40 tisíc stop (12 192 metrů).

Turecko je závislé na plynu z Ruska

Do Turecka směřuje plyn z Ruska, a to plynovodem TurkStream –⁠ zprovozněným letos v lednu –⁠ a starším Blue Streamem.

„Ruský vývoz plynu do Turecka se pravděpodobně více než zdvojnásobí v nejbližších letech,“ uvedla červnová zpráva Mezinárodní agetury pro energii (IEA). Agentura také dodala, že  Turecko se snaží zredukovat svou výraznou závislost na domácí těžbě uhlí právě dovozem plynu.