Ministerstvo financí plánuje na českém finančním trhu zavést takzvaný účet dlouhodobých investic, který by měl být daňově zvýhodněn podobně jako penzijní či životní pojištění a zároveň by měl být jejich alternativou. Vyplývá to z návrhu zákona, který ministerstvo poslalo k připomínkám.
Spoření na stáří s pomocí investic by mohlo dostat zvýhodnění, navrhuje ministerstvo
Účet dlouhodobých investic je majetkový účet, který má sloužit k vytváření úspor na stáří, jehož prostřednictvím bude možné investovat do akcií, dluhopisů, investičních fondů nebo dalších investičních nástrojů. Návrh zákona je k dispozici na internetových stránkách vlády.
„Účet tohoto typu je široce využíván v zemích s rozvinutými trhy a napomáhá k aktivnějšímu přístupu občanů ke správě jejich úspor na stáří,“ uvedla náměstkyně ministryně pro mezinárodní vztahy Lenka Dupáková.
Úprava zákona o rozšíření daňového zvýhodnění na dlouhodobé přímé investice bude širokou veřejností velmi vítaná, řekl regionální ředitel poradenské firmy 4fin Vojtěch Duffek. Zatraktivní podle něj téma přípravy finančního majetku na penzi, což je pro stát i občany Česka z dlouhodobého pohledu palčivější téma než koronavirus.
Zákon dále počítá se zavedením nového typu účastnického fondu s tzv. alternativním účastnickým fondem. Ten má být alternativou k již existujícím dynamickým fondům. U tohoto typu fondu mají být poplatky i investiční strategie volnější, aby mohly penzijní společnosti investovat dynamičtěji a nabídnout účastníkům v dlouhodobé perspektivě možné vyšší zhodnocení, ale za cenu vyššího rizika. Návrh uvítají především dynamicky smýšlející investoři, kteří mají do penze desítky let, dodal Duffek.
Zároveň resort navrhuje rozšířit podmínky pro emise dluhopisů do jednoho milionu eur (26,8 milionu korun). V současnosti obsahují emisní podmínky pouze informace o dluhopisu a nově by měly obsahovat i údaje o emitentovi, aby měl investor možnost dostatečně posoudit rizikovost emitenta a celé emise.
„Plnění těchto povinností bude podléhat dohledu České národní banky, která bude mít také možnost ukládat sankci,“ uvedlo ministerstvo financí.
Zákon by měl také regulovat reklamu na investiční nástroje. Dohlížet by na to měly krajské živnostenské úřady. Drobní investoři by pak měli nově při investicích do rizikovějších nástrojů podepisovat prohlášení, že pro ně není vhodné do nich investovat více než deset procent hodnoty svých finančních aktiv.
„Bohatší investoři s finančními aktivy v hodnotě alespoň 2,5 milionu korun nebo ročním příjmem nejméně jeden milion korun ale budou moci podepsat prohlášení, že se považují za majetné investory, a toto opatření se na ně vztahovat nebude,“ uvedla Dupáková.
Zákon souvisí s koncepcí rozvoje kapitálového trhu v Česku na roky 2019 až 2023, o které ministerstvo financí informovalo loni v březnu. Cílem je přinést českým domácnostem další možnost zhodnocování úspor, podnikům alternativu k bankovnímu financování a pražské burze vyšší objemy obchodů.
Kromě opatření nastavených koncepcí zákon počítá s rozšířením subjektů, které budou moci nabízet klasické státní dluhopisy. Podle současné úpravy je může prodávat pouze Česká národní banka, která je však nabízí pouze prostřednictvím aukce. Podle nového zákona by je měly nabízet také ostatní subjekty oprávněné k prodeji cenných papírů.
V zákoně o doplňkovém penzijním spoření pak ministerstvo navrhlo zvýšit přechod mezi transformovanými fondy a účastnickými fondy.