Spojené státy se vyhnuly shutdownu. Kongres schválil provizorní financování vlády

Senát Spojených států schválil i přes pohrůžky republikánů zákon o financování americké vlády do 18. února 2022. Odvrátil tím hrozbu ochromení federálních úřadů a služeb. Senátoři přijali příslušnou legislativu několik hodin poté, co prošla Sněmovnou reprezentantů. Následně opatření podepsal i prezident Joe Biden a zákonodárce z obou politických stran vyzval ke spolupráci na plnohodnotném rozpočtu.

V předvečer hlasování lídři demokratů a republikánů vedli vypjaté diskuse o prodloužení financování. Na stejné téma jednali podruhé za dva měsíce. Naposledy odvrátili shutdown na začátku října, jen pár hodin před vypršením termínu.

Nový zákon drží vládní výdaje na stejné úrovni, přidává jen sedm miliard dolarů (157 miliard korun) na podporu uprchlíků z Afghánistánu, píše agentura AP. Desetitisíce Afghánců přišly do USA po srpnovém odchodu amerických vojsk ze země.

„Zafinancování vlády není žádný velký úspěch. Je to naprosté minimum toho, co je třeba udělat,“ komentoval schválení překlenovacího rozpočtu prezident Biden. „Ale v těchto dnech si spolupráce dvou stran zaslouží uznání,“ dodal poté, co v Senátu návrh podpořili kromě jeho demokratů i mnozí republikáni.

Republikáni hrozili obstrukcemi

Demokraté usilovali o prodloužení provizorního financování na kratší dobu, aby bylo možné co nejrychleji přijmout řádný rozpočet na celý fiskální rok, který v USA začíná v říjnu. Republikáni však tvrdili, že stále panuje příliš mnoho neshod na jeho podobě a že je potřeba více času na projednání.

Únorový termín je pro Republikánskou stranu vítězstvím, protože udržuje výdaje na stejné úrovni, na jaké se zákonodárci dohodli za vlády republikána Donalda Trumpa, tvrdí agentura Reuters.

3 minuty
Události: Financování federální vlády USA
Zdroj: ČT24

Schválení zákona ve Sněmovně reprezentantů se očekávalo. Někteří republikánští senátoři ale vyhrožovali, že jednání v Senátu zdrží na protest proti nařízení Bidenovy vlády o povinném očkování profesních skupin. Úspěch obstrukcí by znamenal dočasné uzavření federálních úřadů, muzeí či národních parků.

Takový postup kritizovali někteří republikánští lídři, protože nese značná politická rizika. Vyzývali proto své spolustraníky, aby se ke zdržování neuchýlili. Pozastavení finančních toků federální vlády uprostřed pandemie by bylo pro voliče značně nepopulární.

Nejdelší shutdown se protáhl na pětatřicet dní

Nejdelší shutdown v historii USA trval pětatřiceti dní do ledna 2019 za vlády prezidenta Trumpa. Demokraté totiž odmítali financování stavby zdi na hranicích s Mexikem, připomíná AP.

Kongres kromě nebezpečí paralýzy federálních agentur čelí dalšímu problému. V polovině prosince totiž vláda pravděpodobně dosáhne dluhového stropu a nebude si moci půjčovat další peníze. Přijít tím může o příležitost splácet některé dluhy nebo dotovat sociální programy a důchody. Podle expertů to může vážně zasáhnout americkou i světovou ekonomiku.

Legislativa se zabývá také důležitým zákonem o obranném rozpočtu označovaným zkratkou NDAA. Ten se musí schválit každý rok do začátku ledna. Republikánští senátoři však jeho projednání blokují, protože demokraté odmítají hlasovat o některých jejich pozměňovacích návrzích. Podle řady pozorovatelů je možné, že se NDAA do konce roku nestihne schválit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

OPEC+ urychlí těžbu ropy, cena prudce klesá

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel. Původně se přitom podle Reuters čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump obviňuje státy z vysokých cel vůči USA, data WTO ale ukazují jiné údaje

Americký prezident Donald Trump ve středu představil cla namířená na zboží z celého světa. Výši tarifů přitom zdůvodňoval údajnými vysokými cly, kterým má čelit americké zboží. Tento výpočet ale vyvolal řadu otázek. Grafika v tomto článku nabízí přehledné porovnání výše nově oznámených cel ze strany USA, údajné tarify na vývoz z USA podle výpočtu Bílého domu a pak výše cel, které USA mají čelit v jednotlivých zemích podle dat Světové obchodní organizace (WTO).
před 7 hhodinami

Trump oznámil vysoká cla na dovoz z řady zemí

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
2. 4. 2025Aktualizovánopřed 23 hhodinami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
2. 4. 2025
Načítání...