Španělská Bankia požádala o částečné zestátnění

Madrid - Španělská bankovní skupina BFA, která vlastní finanční ústav Bankia, požádala o částečné zestátnění. Banka chce státní půjčky v objemu asi 4,5 miliardy eur (asi 113,6 miliardy Kč). Centrální banka její záměr podporuje. Bankia je zřejmě největší obětí krize na španělském realitním trhu a bez odpisu nedobytných půjček jí hrozí existenční problémy.

„Vzhledem k událostem z posledních týdnů a vzhledem k rostoucí nejistotě kolem budoucnosti (skupiny BFA-Bankia), bylo záhodno učinit tento další krok a zvážit využití veřejných prostředků za účelem vyčištění (bilance banky),“ píše se ve sdělení španělské centrální banky. Půjčky, které vláda poskytne, se vymění na cenné papíry a budou představovat posílení kapitálu banky.

BFA drží v Bankii podíl 45 procent. Ministerstvo hospodářství vzápětí potvrdilo, že Španělsko nyní bude mít v Bankii nepřímý podíl právě ve výši 45 procent. Vláda navíc slíbila, že bance poskytne veškerý kapitál, který bude nutný, aby ústavu pomohla situaci řešit.

Začátkem tohoto týdne se objevily spekulace, že se Madrid už tento týden chystá předložit nová opatření na pomoc tamnímu bankovnímu sektoru. Vláda přitom takový krok dosud odmítala. Premiér Mariano Rajoy pak oznámil, že o podrobnostech bude vláda informovat zřejmě v pátek.