S brexitem se do finančních center v EU přesune 800 miliard liber, říká studie EY

S odchodem Velké Británie z Evropské unie se přesune i nemalý majetek. Do nových finančních center se podle nejnovějšího odhadu konzultační společnosti EY chystá téměř 800 miliard liber (22,8 bilionu korun) z celkového bankovního sektoru v Británii, jehož hodnota dosahuje osmi bilionů liber (téměř 228 bilionů korun).

Británie by měla Unii opustit letos 29. března, zatím však nebyla schválena dohoda, která má zabránit náhlému přerušení vztahů s EU. Britský parlament by o navrhovaném uspořádání vztahů měl hlasovat příští týden, není však jisté, zda dohoda bude schválena.

„Čím blíže budeme 29. březnu bez dohody, tím více majetku bude přesunuto a tím větší počet zaměstnanců bude najat v místě, anebo přesunut,“ uvedl šéf pro britské finanční služby v EY Omar Ali. Upozornil, že firmy přesouvají jen ty zaměstnance, které považují za zásadní, a raději najímají nové zaměstnance v místě. Je to kvůli nákladům na přemístění pracovních sil.

EY sleduje brexitové plány 222 finančních firem od června 2016, kdy se Britové vyslovili pro odchod z EU. V poslední aktualizaci, která se vztahuje ke konci listopadu 2018, EY uvedla, že 80 podniků zvažuje nebo potvrdilo přemístění majetku a zaměstnanců.

obrázek
Zdroj: ČT24

Nejoblíbenější místa jsou Dublin, Lucemburk, Frankfurt a Paříž

Organizace Frankfurt Main Finance, která propaguje německé finanční centrum Frankfurt nad Mohanem, očekává, že do tohoto centra se přesune majetek za 750 až 800 miliard eur (19,2 bilionu až 20,4 bilionu korun). Většina přesunů se má uskutečnit v tomto čtvrtletí.

Jako odpověď na brexit podniky zaměřené na finanční služby vytvořily v Evropě dva tisíce nových pozic. Nejoblíbenější místa jsou Dublin, Lucemburk, Frankfurt a Paříž, dodává EY. Odhady na přesun stovek tisíc pracovních míst z britského finančního sektoru do EU se tudíž zatím nesplnily a britská centrální banka očekává, že do konce března bude přesunuto zhruba 4000 pracovních míst.