Průměrná mzda stoupla na 36 144 korun. Její růst ale ztrácí na síle

Průměrná mzda v Česku vzrostla v čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně o 6,7 procenta na 36 144 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 3,6 procenta. Za celý rok 2019 stoupla průměrná mzda meziročně o 7,1 procenta na 34 125 korun. Reálně to byl nárůst o 4,2 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků ale tlak na růst mezd kvůli zpomalování růstu ekonomiky polevuje.

Průměrná mzda v Česku překonala úroveň 36 tisíc korun, nicméně její růst v průběhu loňského roku zpomaloval. „Výraznou změnu však přinesl pro odvětví vzdělávání, kde se průměrný plat zvýšil meziročně o 12,5 procenta na 35 323 korun, čímž se dostal nad celkovou průměrnou mzdu,“ uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

Navzdory postupnému zpomalování ale vzrostly mzdy za celý rok 2019 o 7,1 procenta. „To je sice nepatrně méně než v roce 2018, kdy činil celoroční růst 7,6 procenta, i tak však dynamika minulého roku patří mezi ty nejvyšší za posledních dvacet let,“ konstatuje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Výsledky mezd za poslední čtvrtletí loňského roku podle analytika ČSOB Petra Dufka znovu potvrdily, že tlak na růst mezd v české ekonomice polevuje. „Průměrná měsíční hrubá mzda se v tomto období meziročně zvýšila o 6,7 procenta, reálná vzhledem k vyšší inflaci jen o 3,5 procenta. Na trhu práce sice přetrvávalo napětí způsobené nedostatkem zaměstnanců, nicméně například v průmyslu, kterému chybí nejvíc lidí, se přidávalo jen o pět procent,“ konstatuje.

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, stoupl v loňském posledním čtvrtletí meziročně o 6,6 procenta na 31 202 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 15 365 korunami a 58 398 korunami měsíčně. „I růst mediánové mzdy ale nepatrně zpomalil na meziroční tempo 6,6 procenta z předchozích 6,7 procenta,“ upozornil ekonom Komerční banky (KB) Michal Brožka.  

Jak meziročně rostly průměrné mzdy v posledním čtvrtletí 2019
Zdroj: ING Bank/ČSÚ

V Praze se vydělává o zhruba osm tisíc korun více než jinde v republice

Z jednotlivých krajů vedou jednoznačně pražské mzdy,  celorepublikový průměr převyšují o 8093 korun. Procentuální nárůst byl ale mezi kraji nejpomalejší.

„Průměrný zaměstnanec v Praze pobírá o 12 426 korun vyšší mzdu než průměrný zaměstnanec v Karlovarském kraji. Vysoké rozdíly ve mzdách napříč Českou republikou vedou k migraci za prací. To se projevuje na realitním trhu vysokým růstem cen nemovitostí ve větších městech,“ vysvětluje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Nejblíže Praze je Středočeský kraj s průměrnou mzdou 36 829 korun, následuje Plzeňský a Jihomoravský kraj s výdělkem nad 35 tisíc korun. Naopak nejnižší mzdy pobírají lidé v Karlovarském kraji, kde hrubá mzda ve čtvrtém čtvrtletí stoupla na 31 811 korun.

Růst průměrných mezd v posledních letech (v %)
Zdroj: ING Bank/ČSÚ

Platy rostly všude, vyjma těžebního sektoru

Růst platů v posledním čtvrtletí statistici zaznamenali ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou těžby, kde mzda meziročně klesla o 0,4 procenta, o což se postaral propad mimořádných odměn na konci roku. Ve všech ostatních oborech vzrostla nominální mzda meziročně o více než tři procenta. Vysoce nadprůměrný byl růst platů v oblasti vzdělávání.

Nejvyšší mzdy byly loni v peněžnictví a pojišťovnictví, kde lidé brali v průměru 59 296 korun měsíčně. Přibližně o 500 korun méně dostávali zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech.

V obchodě vzrostla průměrná mzda v roce 2019 o 6,4 procenta na 31 879 korun. Ve zpracovatelském průmyslu se zvýšila o šest procent na 33 561 korun. Nejnižší průměrné mzdy vykazovalo ubytování, stravování a pohostinství, a to 19 990 korun. Lidé vykonávající administrativní a podpůrné činnosti brali v průměru 22 481 korun.

Průměrná mzda v Česku se nepřetržitě zvyšuje od začátku roku 2014. Podle analytiků je za tím dobrá kondice ekonomiky a tlak na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce. 

Růst mezd zvolní a s ním zřejmě i spotřeba domácností

Vzhledem k předpokládanému zpomalování ekonomiky a určitému uvolnění napětí na trhu práce analytici očekávají, že růst mezd v letošním roce zvolní.  „Bude se pohybovat kolem 5,5 procenta,“ říká hlavní analytik ING Bank Jakub Seidler. A dodává, že celkový růst mezd letos podpoří další navyšování mezd pro pedagogické pracovníky, zdravotníky a ostatní zaměstnance státního sektoru, stejně tak další téměř desetiprocentní nárůst minimální a zaručené mzdy.

Míní však zároveň, že z titulu vyšší inflace, která letos pravděpodobně přesáhne tři procenta  bude růst reálné mzdy pouze mírně přes dvě procenta. „Tedy nejslabší od roku 2013, kdy reálné mzdy propadly o 1,6 procenta. To by mohlo znamenat mírně zvolnění doposud silné spotřeby domácností,“ říká Seidler.

Také ekonom Dufek předpokládá, že si letos zaměstnanci v průměru přilepší o 5,5 procenta, respektive s ohledem na očekávanou vyšší inflaci reálně o zhruba dvě procenta. „Jde samozřejmě jen o průměrná čísla, která jsou do značné míry virtuální, protože na průměr si nesáhnou dvě třetiny zaměstnaných lidí,“ připomíná. A dodává, že rozdíly mezi vývojem mezd v soukromém sektoru a platů ve veřejném sektoru se dál prohloubí.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka budou v letošním roce pokračovat trendy z loňského roku, kdy rychleji platy porostou ve veřejném sektoru oproti soukromé sféře. „Dojde k mírnému poklesu zaměstnanosti a reálný růst mezd s ohledem na vysokou inflaci dále zvolní. Očekávám, že v průměru hrubá měsíční nominální mzda letos vzroste jen lehce přes pět procent,“ uvedl.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že loňský růst mezd odráží dva zásadní faktory. Prvním je situace na trhu práce na přelomu předloňského a loňského roku, kdy převažovala poptávka po práci ze strany firem nad nabídkou dostupných pracovních sil. Druhým faktorem byla vládní politika v podobě zvýšení platů ve školství a zdravotnictví.

Letošní rok ale bude podle Marka ovlivněn řadou rizik ohrožujících vývoj ekonomiky, včetně dopadů šíření koronaviru. „Nicméně v řadě odvětví je stále problém hledat nové pracovní síly. Výsledkem tak mohou být větší rozdíly ve vývoji mezd napříč odvětvími, než tomu bylo v posledních dvou až třech letech,“ uvedl. Letos počítá s růstem průměrné mzdy o zhruba šest procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 6 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 7 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 11 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 12 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...