Pražské letiště získá tisíc parkovacích míst i skywalk. Podívejte se, jak se areál promění

Letiště Václava Havla čeká proměna. S parkovacími domy napojenými na terminál a s větším množstvím míst k odpočinku počítá návrh, který zvítězil v architektonické soutěži. Podle mluvčího letiště pojmou nové parkovací budovy o tisíc aut víc než současné prostory. Plán zahrnuje i takzvaný skywalk, prosklenou plošinu, která povede k parku.

Letiště Václava Havla už zná vítězný návrh, podle kterého by se mělo změnit okolí terminálů. Nové parkovací domy by měly navazovat přímo na terminál 2 a využívali by je jak běžní řidiči, tak cestovní kanceláře. První z domů by se měl začít stavět v roce 2021. Druhý o dva roky později.

Další parkovací místa mají zabránit přetížení pražského letiště. To loni přivítalo o devět procent cestujících víc než v roce 2017. Minimálně tříprocentní růst čeká i v příštích letech. „Již v loňském roce nastala situace, kdy letiště řešilo zcela naplněné kapacity,“ říká jeho mluvčí Roman Pacvoň. Budování nových parkovišť je podle něj nutné.

Do nových parkovacích domů by se mělo vejít zhruba dva tisíce aut a autobusů. Kvůli jejich stavbě ale půjde k zemi starší parkovací budova a zrušeno bude i venkovní parkoviště. Řidiči tak ve výsledku získají o tisíc míst víc, než kolik mají v současnosti.

„Nové parkovací domy však plánujeme nejen z důvodu zvýšení celkových kapacit parkování, ale také s ohledem na potřebu modernizace a zvýšení komfortu pro cestující,“ zdůrazňuje Pacvoň. Budovy by měly nabízet třeba nabíjecí místa pro elektromobily. V přízemí se zase chystají zastávky pro autobusy MHD.

Z terminálu až do parku po prosklené plošině

Naopak prostory mezi parkovacími domy se v budoucnosti zklidní a budou sloužit k odpočinku. Kromě laviček a stromů se tu objeví i takzvaný skywalk. Tato vyhlídková plošina bude prosklená a povede nad Aviatickou ulicí. Pasažéři se přes ni dostanou z terminálu 2 až k menšímu parku.

Vítězný návrh parkovacích domů i skywalku vypracoval ateliér D3A. Jeho architekti se podíleli už na plánech rozvoje letiště do roku 2035. Parkovací domy jsou totiž jen prvním projektem, který letiště čeká. Mezi ty následující patří třeba výrazné rozšíření terminálu 2 a stavba nové runwaye. Letiště počítá i se zastávkou rychlodráhy, která by měla být pod zemí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
před 34 mminutami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
včeraAktualizovánovčera v 11:07

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025
Načítání...