Policisté a hasiči stále čekají na slíbené odměny za pomoc při covidu

3 minuty
Policisté a hasiči zatím slíbené odměny za pomoc při covidu nedostali
Zdroj: ČT24

Mimořádné odměny za nasazení v době pandemie zatím policisté a hasiči nedostali. Podle původního plánu ministra vnitra je měli mít už v rámci květnové výplaty. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) tvrdí, že teď záleží na ministryni financí. Ta se vyplacení odměn nebrání, nejdřív má prý ale ministr vnitra peníze hledat ve svém resortu. Celkem má jít o zhruba osm set milionů korun.

Tisíce policistů i hasičů pomáhalo zvládat nejhorší pandemické období. Rozváželi ochranné prostředky do krajů, pomáhali při testování nebo přímo v nemocnicích na covid jednotkách, vytvářeli speciální dekontaminační jednotky či transportovali pacienty s koronvairem a trávili stovky hodin na hranicích okresů při kontrolách i ve velkých mrazech. V akci tak bylo až dvacet tisíc policistů a víc než deset tisíc hasičů.

Například David Vorlíček z Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje sloužil v Karlovarské nemocnici ve dvanáctihodinových směnách víc než tři měsíce.

„Chvíli jsem byl zaskočen, protože jsem si myslel, že tam budeme roznášet snídaně, obědy a rozvážet prádlo,“ přiblížil. S fyzickou únavou se podle svých slov vyrovnával snáz, než s tou psychickou. „Měl jsem tam dva známé lidi a jednu šichtu jsem přišel pomoct a najednou tu druhou, kterou jsem měl sloužit, tam nebyli, prostě zemřeli,“ dodal.

Čeká se na dohodu s ministryní financí

Plán na mimořádné odměny pro zhruba tři desítky tisíc hasičů a policistů oznámil vicepremiér Hamáček v dubnu. „Pokud bychom to z vlády do rozpočtu dostali v dubnu, tak by to mohlo být v květnu na jejich výplatě,“ tehdy uvedl.

To se ale nestalo, čeká se na dohodu s ministryní financí. Měla by být do konce června. „Podporuji odměnit hasiče a policisty za nasazení, ale především z kapitoly ministerstva vnitra, protože má v nespotřebovaných nárocích poměrně dost peněz,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Hamáček zdůraznil, že pokud se řešení našlo u zdravotníků a podílel se tom resort a stát, tak by se něco podobného mělo najít i při odměnách pro hasiče a policisty. Dostat je mají všichni v osmé a nižší platové třídě. Každý dvacet tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 7 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 12 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 22 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 23 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
včera v 15:37

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
včera v 14:44

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025
Načítání...