Spojené státy a Čína mají značné neshody, ale mohou mít zdravé vztahy, řekla americká ministryně financí Janet Yellenová na závěr své čtyřdenní návštěvy Pekingu. Ta měla stejně jako červnová cesta šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena do asijské země přispět ke zlepšení vztahů obou velmocí.
Oddělení od čínské ekonomiky by destabilizovalo celý svět, řekla americká ministryně financí
„Žádná návštěva nevyřeší naše problémy ze dne na den. Očekávám však, že tato cesta pomůže vytvořit odolný a produktivní komunikační kanál s novým čínským ekonomickým týmem,“ uvedla Yellenová.
Svá celkem desetihodinová jednání s čínskými představiteli označila za „přímá, věcná a produktivní“. Vzájemné neshody musí podle ní obě strany do budoucna komunikovat jasně a přímo.
Nekalé praktiky
Americká ministryně také zdůraznila, že se Spojené státy nechtějí oddělit od čínské ekonomiky, protože by to podle ní bylo „katastrofální pro obě země a destabilizující pro celý svět“. Zároveň ale podotkla, že Washington chce „otevřenou, svobodnou a spravedlivou ekonomiku“, nikoliv takovou, která nutí země, aby se postavily na jednu, či druhou stranu.
V debatách s čínskými činiteli také kritizovala „nekalé hospodářské praktiky“ Číny a apelovala na to, aby čínské firmy nedodávaly Rusku materiál, který by mohlo využít ve válce proti Ukrajině.
Spory mezi oběma zeměmi se týkají řady oblastí, včetně obchodu, mezinárodní politiky nebo dodržování lidských práv v Číně.
Blinken byl po pěti letech prvním americkým ministrem zahraničí, který Čínu navštívil. Americký prezident Joe Biden krátce poté vyjádřil přesvědčení, že vztahy obou zemí jsou na správné cestě. Zároveň svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga označil za diktátora, což Peking pobouřilo.