Největší hrozbou pro rozpočet je populistický vichr, myslí si Pilný

16 minut
Týden v politice: Pilný o rozpočtu a pastech na peníze
Zdroj: ČT24

Ministerstvo financí stojí před řadou složitých úkolů – musí připravovat státní rozpočet na příští rok, řešit elektrárnu v Turecku, kauzu Diag Human a je také potřeba urychlit přípravy výstavby dalšího jaderného bloku. V pořadu České televize Týden v politice to řekl poslanec Ivan Pilný (ANO), pravděpodobný nový ministr financí. Prezident Miloš Zeman přijme Ivana Pilného v úterý v 16:30 na Pražském hradě.

Pilný věří, že státní rozpočet letos dosáhne lepšího schodku než plánovaných 60 miliard korun. A to navzdory „populistickému vichru,“ který se nyní strhl.

„Sněmovna dokázala během jednoho zasedání rozházet všechno, co pan ministr (Andrej Babiš) ušetřil a bohužel vytvořila závazky i pro další státní rozpočty,“ řekl. Naznačil, že vše nebude možno pokrýt rozebíráním rezervy, a bude muset proto požádat ostatní ministry, aby našli úspory. Zatím podle něho ekonomika funguje a vývoj rozpočtu jde správným směrem. 

Podobně vidí i rozpočet na příští rok, kde se uvažuje o deficitu 50 miliard korun. Dojde ke zvýšení důchodů, ke zvýšení platů státních zaměstnanců i ke zvýšení plateb za státní pojištěnce. 

Investovat do digitální infrastruktury, neprojíst peníze na vědu

Pilný uvedl, že mandatorní (povinně vymezené) výdaje se stále zvyšují a je velmi obtížné manipulovat se zbytkem. Je příznivcem toho, aby se peníze nespotřebovávaly, ale investovaly. „Bude-li nějaký prostor, rád bych toho využil k budování infrastruktury, jak dopravní, energetické, ale zejména digitální, kde velmi zaostáváme za Evropou a celým světem,“ řekl.

Podotkl, že nemá nic proti růstu výdajů na vědu, výzkum a inovace, pokud se změní metrika jejich hodnocení. V řadě případů jde podle něho bohužel o spotřebu. Připomněl, že vznikla řada centre of excellence (velká výzkumná střediska), která považuje za pasti na peníze. „Jakmile dojdou dotace a ony dojdou, bude velký problém je udržet,“ dodal. Jejich pracovníci by se měli připravit na to, že jednou peníze dojdou, a oni se budou muset nějakým způsobem živit sami. 

„Je to běžná praxe ve světě, je potřeba se na to připravit. Zatím bohužel během těch téměř čtyř let ten úřad, který má na starosti místopředseda (Pavel) Bělobrádek (šéf KDU-ČSL), neudělal prakticky vůbec nic,“ řekl Pilný. 

Šéf Finanční správy má mou důvěru

V další části pořadu Týden v politice hovořil pravděpodobný budoucí ministr financí o vztahu k Finanční správě. Nebude do její práce žádným způsobem zasahovat, její šéf Martin Janeček má jeho důvěru, ale měl by být opatrnější v mediálních výstupech. Finanční správa by se podle něj také neměla na všechny dívat tak, že jsou podezřelí. 

Část pořadu se věnovala i korunovým dluhopisům, energetické společnosti ČEZ a elektronické evidenci tržeb. 

Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta na ministra financí Ivana Pilného v úterý v 16:30. Setkání se uskuteční na Pražském hradě. V pondělí to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 39 mminutami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 9 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
před 21 hhodinami

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...