Máme co nabídnout, ale musíme být silný tým, zní na setkání ekonomických diplomatů

V Praze probíhá tradiční porada ekonomických diplomatů z českých ambasád. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) se v koronavirové pandemii ukázalo, že tuzemské firmy vynikají v perspektivních oborech. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) může země na mezinárodním poli uspět jen tehdy, když bude vystupovat jako silný tým hájící národní zájmy.

Cílem konference je diplomatům zprostředkovat informace o novinkách a prioritách v prosazování českých ekonomických zájmů v zahraničí, aktuální ekonomické situaci ČR a jejím výhledu a zhodnocení spolupráce resortů zapojených do podpory vnějších ekonomických vztahů. Firmy se podělí se svým pohledem na formy státní podpory exportu. Uskuteční se též konzultace diplomatů s exportními firmami.

Pozornost se soustřeďuje především na následky pandemie a její negativní dopad na zahraniční obchod a investice. Vývoz podle premiéra loni klesl o 4,4 procenta, počet investičních projektů v Česku za loňský rok pak představoval 31 procent průměru z let 2018 a 2019. Covid navíc podle Babiše přinesl nárůst protekcionismu a posílil roli státu v ekonomice. Jde o novou výzvu, v níž musí ekonomická diplomacie pomoci, míní.

České firmy mají podle něj ve světě dobré renomé, zároveň ale slýchává přání zahraničních partnerů, aby se ještě více tuzemských společností angažovalo a investovalo v zahraničí. Česko má ambici stát se zemí nápadů, nových technologií a investicí, řekl Babiš. Prioritou ekonomické diplomacie podle něj musí být například zapojení českých firem v zahraničních projektech v oblasti energetiky.

Zdravotnictví a nanotechnologie

Podpora českým firmám a podnikatelům je důležitější než kdy dříve, firmy potřebují pomoc, aby nepřišly o trhy, na kterých se již prosadily a dlouhodobě udržely, prohlásil potom ministr zahraničí Kulhánek. Pandemie podle něj napáchala celosvětově obrovské škody, přinesla ale i některá pozitiva.

„Ukázalo se, že Česká republika má firmy, které vynikají v perspektivních oborech, jako je zdravotnictví, digitální technologie, nanotechnologie, a obstojí tak i v mezinárodní konkurenci,“ poznamenal ve videozdravici ministr, který se kvůli dnešnímu jednání v Lucemburku s ekonomickými diplomaty sejde až v úterý.

Technologická vyspělost českých firem je podle něj klíčovým předpokladem, aby se z ČR stala znalostní ekonomika na nejvyšší úrovni. „Český inovační potenciál by neměl zůstat nevyužitý,“ dodal Kulhánek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 11 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 12 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 13 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
29. 4. 2025Aktualizovánovčera v 01:42
Načítání...