Mafru a Synthesii koupila od Agrofertu skupina Kaprain podnikatele Pražáka

Události: Mafru a Synthesii koupila skupina Kaprain (zdroj: ČT24)

Holding Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) prodal chemičku Synthesia, mediální společnost Mafra a firmu Londa skupině Kaprain podnikatele Karla Pražáka. O dohodě na transakci, kterou ještě posoudí antimonopolní úřad, v pátek informoval mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Cenu neuvedl, podle serveru Hospodářských novin (HN) se spekuluje o víc než deseti miliardách korun.

„Odprodej těchto aktiv nám umožní se do budoucna více soustředit na klíčové segmenty našeho podnikání,“ sdělil předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša.

„Dnes (v pátek) jsme podepsali naši doposud největší akvizici. Díky akvizici Synthesie výrazně posílíme na evropském trhu speciální chemie,“ komentoval transakci Pražák.

Nákupem vydavatele Mafra a firmy Londa, která provozuje rozhlasové stanice Impuls a RockZone, jeho skupina vstupuje do nového oboru.

Události, komentáře: Mediální skupina Mafra změnila majitele (zdroj: ČT24)

„Dlouho se spekulovalo, že kupcem bude zbrojař Jaroslav Strnad, nakonec je to Karel Pražák, který v mediálním prostředí nemá žádný ‚zářez‘, žádnou historii, o kterou by se dalo opřít. To znamená, že všichni očekávají, co bude,“ okomentoval mediální analytik z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Josef Šlerka.

„V případě kupce, Karla Pražáka, vnímám koupi Synthesie jako strategický krok k posílení jeho jádrového byznysu v oblasti chemie. Naopak u Mafry vidím možnost odkupu některému z dalších zájemců,“ míní analytik XTB Štěpán Hájek.

„Mafra patří mezi dvojici nebo trojici největších mediálních domů v České republice, takže je to velmi významná transakce. Pokud se nemýlím, tak podnik v posledních dvou letech vykázal ztrátu, ale předtím byl vždy v nějakém minimálním zisku. Ale samozřejmě ta investice, která je v řádu jednotek miliard, se novému majiteli nikdy nevrátí, bohužel v Česku nejsou média vlastněna, aby vydělávala, ale proto, aby se přes ně realizovaly zcela jiné a důležitější byznysy,“ obává se zakladatel serveru HlídacíPes.org Ondřej Neumann.

Podle něj nejde o rozvoj svobodného mediálního prostředí, ale o posílení vlivu. Šéfreportérka Zuzana Kubátová z webu Seznam Zprávy si ale myslí, že řada lidí z Mafry pocítí velkou úlevu, protože skončí spojení s politikem. „Velmi to snižovalo důvěryhodnost toho, co se v denících a na iDnesu psalo,“ hodnotí Kubátová.

Přísnější vymezení střetu zájmů

Agrofert mohla k prodeji firem Mafra a Londa motivovat nová pravidla, podle nichž od příštího roku nebudou smět vrcholní politici vlastnit provozovatele rozhlasového a televizního vysílání a vydavatele periodického tisku ani prostřednictvím svěřenského fondu. Nový zákon se přitom vztahuje i na poslance, kterým Babiš v současnosti je. 

Mluvčí holdingu Agrofert Pavel Heřmanský nicméně České televizi řekl, že zpřísnění zákona o střetu zájmů nehrálo v rozhodování o prodeji roli. „Naší strategií je soustředit se skutečně na klíčové segmenty našeho podnikání, mezi které média nepatřila,“ ujasnil.

Mafra vydává mimo jiné deníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny a Metro nebo týdeníky Téma a 5plus2. Je provozovatelem serverů iDNES.cz, Expres.cz nebo portálu s jízdními řády iDOS.cz. Provozuje také hudební televizi Óčko a virtuálního operátora Mobil.cz. Loni snížila ztrátu na 85 milionů korun z předloňských 113 milionů.

Synthesia Pardubice se zabývá výrobou produktů pro odvětví nátěrových hmot a tiskových barev nebo barviv pro textilní, papírenský a kožedělný průmysl. Vyrábí také nitrocelulózu, oxycelulózu a řadu organických a anorganických chemikálií. Agrofertu patří od roku 2002. Loni zvýšila zisk po zdanění o devatenáct milionů na 183 milionů korun. 

V chemickém průmyslu už skupina Kaprain podniká. Jedním z jejích pilířů je společnost Spolchemie, která patří mezi největší výrobce pryskyřic v Evropě a má silnou pozici ve výrobě nátěrových hmot. Součástí skupiny je také tradiční slovenská chemička Fortischem.