Lesy ČR platily právníkům i půl milionu za den

Praha - Před ministrem zemědělství budou muset Lesy ČR obhájit stamilionové odměny vyplácené externím právníkům. České televizi se podařilo získat velmi podrobný a hlavně neveřejný přehled o operacích, při kterých advokátní kancelář účtovala státní firmě i půl milionu korun denně jako odměnu. Takové pouštění žilou státnímu podniku kritizuje mimo jiné i Nejvyšší kontrolní úřad a někteří politici.

Například v roce 2010 vyplatil podnik advokátní kanceláři Toman, Devátý a partneři 117 milionů korun. Při dohodnuté ceně 3,5 tisíce za hodinu by to v reálném případě znamenalo sedmnáct právníků na plný úvazek. „Právě v těchto službách mohou být skryty některé problematické položky,“ uvedl současný šéf Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala. Z dalších faktur vyplývá, že advokáti fakturovali podniku i půlmilionové odměny denně.

Právníci si podle informací ČT účtovali práci za 10 až 16 hodin, konkrétně třeba za studium spisu, nebo v obecné formulaci – za práci na kauze. Víc se bohužel z dokumentů vyčíst nedá a na dotazy České televize dotyčná advokátní kancelář nereagovala.

Kontrolor NKÚ Jiří Kalivoda v OVM:

„Bude to otázka několika dnů, maximálně týdnů, co po analýze rozhodneme o spáchání trestného činu, poněvadž jsme zjistili, že jsou tam některé zjištěné skutečnosti natolik vážné, že stojí za to, aby byly prověřeny orgány činnými v trestním řízení.“

Lesy ČR vysoké sumy hájí. Drahé služby je prý chránily před hrozbou několikamiliardové arbitráže. V jiných sporech se jim zas podařilo vysoudit přes sto milionů korun. Podílové odměny za vyhrané spory ale advokáti nedostávali. „Předmětem jsou i přípravy vybraných zadávacích řízení, příprava smluvní dokumentace nebo sepisování právních stanovisek,“ dodal mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Kvůli nejasným tokům chce vysvětlení vedle jiných i ministerstvo zemědělství. „Chceme si udělat analýzu, do jaké míry opravdu je potřeba tolik platit za právní služby,“ řekl pro ČT ministr Petr Bendl (ODS). Vládní Věci veřejné kvůli Lesům ČR už vyzvaly koaliční partnery ke zvláštnímu jednání K9. „V této době děláme různé škrty, zvedáme daně, takže tyto peníze nás velmi zajímají,“ řekla České televizi poslankyně Lenka Andrýsová.