Volné obchodování v současné době ohrožuje protekcionistická vlna, a tak globální obchod čelí nejhorší krizi od roku 1947. V rozhovoru se zpravodajským serverem BBC to prohlásil šéf Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo, který je nyní v Buenos Aires na summitu největších ekonomik světa G20.
Globální obchod čelí nejhorší krizi od roku 1947, říká šéf Světové obchodní organizace
„Řekl bych, že to je nejhorší krize ne pro WTO, ale pro celý multilaterální obchodní systém od GATT – Všeobecné dohody o clech a obchodu, která předcházela WTO a která vznikla v roce 1947,“ řekl Azevedo.
„Je to okamžik, kdy jsou napadány a zpochybňovány některé ze základních principů organizace, zásady spolupráce, principy nediskriminace. Myslím, že je to velmi vážné,“ dodal.
Azevedo přitom poukázal na obchodní spory mezi Spojenými státy a Čínou, které budou v agendě argentinského summitu dominovat.
Organizaci hrozí ochromení
Spojené státy a WTO jsou nyní ve sporu kvůli odvolacímu orgánu, který rozhoduje o sporech mezi státy a který je stěžejním prvkem celé organizace. Washington v poslední době blokuje jmenování nových soudců WTO, kteří rozhodují v obchodních sporech, což ohrožuje fungování WTO.
Washington si stěžuje, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor USA. Pokud se situace brzy nevyřeší, bude činnost WTO už v příštím roce ochromena.
Azevedo nicméně uvedl, že členské státy WTO jednají o „plánu B“, aby zabránily kolapsu odvolacího orgánu a umožnily mu pokračovat v činnosti. „Samozřejmě je velkou otázkou, zda budou Spojené státy součástí tohoto plánu. Kdyby nebyly, řekl bych, že urovnání sporů s USA bude ohroženo,“ řekl Azevedo.