Facebook zakázal předinstalaci na telefonech Huawei, Google se bojí hybridní verze Androidu

Americká internetová společnost Facebook zakázala předinstalaci svých aplikací na chytrých mobilních telefonech čínské firmy Huawei, která nyní čelí restrikcím ze strany Spojených států. Společnost Google současně varovala, že penalizace čínského výrobce přinášejí rizika pro americkou národní bezpečnost.

Na telefonech Huawei už nebudou předinstalovány aplikace Facebook, WhatsApp či Instagram. Kupci stávajících modelů telefonů této značky si budou moci aplikace sami stáhnout z obchodu Google Play, budoucí modely ale nebudou mít do obchodu přístup, pokud americká vláda svůj negativní postoj k Huawei nezmění.

USA v polovině května zařadily firmu Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. Krátce poté však Washington na tři měsíce obchodní restrikce vůči Huawei zmírnil.

Facebook není jediný technologický gigant, který reaguje na kroky washingtonské administrativy. Společnost Google už v květnu uvedla, že po uplynutí této tříměsíční lhůty omezí čínské firmě používání svého operačního systému Android. Podle zdrojů listu Financial Times se ovšem nyní vedoucí představitelé Googlu snaží přesvědčit americké úřady, aby byla jejich podniku poskytnuta výjimka ze zákazu dodávek pro Huawei bez licence.

Google se bojí vzniku hybridní verze systému Android

Google se obává zejména toho, že nebude moci aktualizovat svůj operační systém Android na čínských chytrých telefonech. To by podle něj mohlo Huawei přimět k vývoji vlastní verze tohoto operačního systému, která by byla méně odolná vůči útokům hackerů.

„Google argumentuje, že USA přerušením jeho obchodního vztahů s Huawei riskují vznik dvou druhů operačního systému Android: originální verze a verze hybridní. Tato hybridní verze by pravděpodobně obsahovala více softwarových závad než verze Googlu, takže by telefony Huawei mohly být vystaveny větším riziku neoprávněného nabourání do systému,“ uvedl jeden ze zdrojů obeznámených s obsahem rozhovorů Googlu s americkými úřady.

Společnost Google podle listu Financial Times uvedla, že se nyní soustředí na „ochranu bezpečnosti uživatelů Googlu na milionech existujících mobilních telefonů Huawei ve Spojených státech a po celém světě“.

S problémy se vypořádáme, zní z Číny

Čínský podnik tvrdí, že se na americké restrikce připravil, a slibuje, že se s problémy plynoucími z těchto restrikcí dokáže vypořádat. Někteří zákazníci v evropských a asijských obchodech nicméně agentuře Reuters sdělili, že se zdráhají kupovat telefony Huawei kvůli nejistotě, která kolem nich panuje.

Huawei je druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě za jihokorejským konkurentem Samsung. Analytici oslovení agenturou Reuters nicméně minulý měsíc uvedli, že odbyt telefonů Huawei by mohl letos v důsledku amerických sankcí klesnout až o čtvrtinu. Nevyloučili ani možnost, že telefony této značky by časem mohly zcela zmizet z mezinárodního trhu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 52 mminutami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 12 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
včera v 09:59

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
včera v 06:00

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
31. 3. 2025
Načítání...