Evropské aerolinky prohrávají s čínskou konkurencí. Chtějí pomoc od Bruselu

3 minuty
Události: Konkurence evropských a čínských aerolinií
Zdroj: ČT24

Evropské aerolinie v čele s nizozemskou KLM žádají Brusel, aby jim pomohl na linkách Evropa–Asie v boji s konkurencí z Číny. Její náklady vycházejí v porovnání s unijními společnostmi výrazně níž. Kromě jiného proto, že nemusí oblétávat Rusko.

Evropská unie po zahájení plnohodnotné agrese proti Ukrajině uzavřela svůj vzdušný prostor pro ruské společnosti. Moskva reagovala obdobně, aerolinky z EU tedy nesmějí létat přes Rusko. Evropské firmy nyní chtějí zajistit rovné podmínky, aby se Rusku museli vyhnout všichni, kdo přistávají v EU.

Stroj čínských aerolinek letí z Paříže do Pekingu devět hodin a sedm minut. Francouzský konkurent má stejný start i cíl, jen je jeho let kvůli jiné trase o více než dvě hodiny delší. Delší spoj se přitom prodraží – jde o palivo a poplatky, které musejí aerolinky platit státům za cestu vzduchem. Náklady evropských dopravců na cestách do Asie proto bývají vyšší až o pětinu.

„Navíc orgány Evropské unie zvyšují požadavky na ekologičnost provozu, jako je využívání drahého nízkoemisního paliva či systém emisních povolenek. K tomu máme uzavřený ruský vzdušný prostor,“ vypočítává výkonný ředitel společnosti Letuska.cz Josef Trejbal.

Síla evropských aerolinek klesá

Podíl evropských dopravců na cestách do Asie se v posledních letech neustále snižuje. Za poslední dva roky se podle prodejců letenek snížil ze čtvrtiny asi na patnáct procent. Posilují společnosti jako například QATAR Airways, Air China, Emirates nebo Hainan.

„Evropa se může alespoň podívat na to, jak můžeme zabránit těmto nespravedlivým podmínkám tím, že je naceníme nebo na ně nahlédneme jiným způsobem,“ domnívá se generální ředitelka KLM Marjan Rintelová.

Brusel: Záleží na národních úřadech

Brusel potvrdil, že situaci sleduje, ale pravidla pro lety z Číny musí stanovit národní úřady v členských státech. „Protože nemáme ucelenou dohodu o letecké dopravě mezi EU a Čínou, pravidla jsou určená dvoustrannými dohodami mezi jednotlivými členskými státy a Čínou,“ vysvětlil mluvčí Evropské komise Adalbert Jahnz.

Česko požadavky aerolinek také sleduje. Podle ministerstva dopravy se snaží, aby byly podmínky pro všechny letecké společnosti ve světě srovnatelné, včetně těch ekologických.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
Právě teď

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025
Načítání...