Evropská komise schválila program dotací na náhradu zrušených kulturních akcí

Evropská komise schválila program COVID – kultura, ze kterého chce tuzemské ministerstvo průmyslu a obchodu rozdělit 900 milionů korun na pomoc pořadatelům kulturních akcí, kteří je museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru zrušit. Resort již přijímá žádosti, zatím organizátoři zrušených akcí požádali o 13,6 milionu korun.

O peníze z programu COVID – kultura mohou pořadatelé kulturních akcí žádat od úterý. Podle mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánky Filipové obdržel úřad k pátečnímu večeru čtrnáct žádostí o dotaci a dalších 32 je v systému rozpracovaných. Nyní získal program notifikaci od Evropské komise.

Žadatelé se musejí registrovat v informačním systému resortu, ve kterém se také dozvědí o výsledku řízení. Až ministerstvo některou žádost podpoří, zveřejní ji na webu dotačního programu.

Program má kompenzovat pořadatelům kulturních akcí výdaje, které měli od 1. října loňského roku do letošního 17. května a souvisely s akcemi, které se měly uskutečnit od 10. března do 31. srpna. Jde o akce, které musely být v přímé souvislosti s vládními opatřeními zrušeny nebo přesunuty. Mezi uznatelné výdaje patří ty, které byly vynaloženy marně a není možné je využít na jinou akci. Neuskutečněnou akcí se podle podmínek rozumí taková, která byla zrušena bez náhrady v daném kalendářním roce.

Podpora až pět milionů

Žadatelé v programu mohou získat až polovinu uznatelných výdajů za zrušené či přesunuté akce. Maximální výše podpory činí pět milionů korun na žadatele. Na program COVID – kultura, který připravil resortu průmyslu ve spolupráci s ministerstvem kultury, je vyčleněno 900 milionů korun.

O dotaci mohou žádat podnikatelé, kteří mají jako svou hlavní činnost pořádání či zajištění kulturních projektů, individuální umělci, dále také pořadatelé filmových, hudebních či výtvarných festivalů a přehlídek, hudební kluby, galerie, muzea nebo divadla. Nesměli však přerušit provozování živnosti ani jim nesměla být živnost pozastavena. Nesmějí mít také prodlevu v platbě závazků vybraným institucím splatných do 10. března. Například filmoví distributoři si stěžují, že jsou z programu vyloučeni, a žádají nápravu.

Zájemci o dotaci musejí doložit několik čestných prohlášení, uhrazené faktury, smlouvy či účetní doklady a další materiály. Veškeré potřebné formuláře a potvrzení žadatelé najdou v informačním systému.