Bitcoin překonal hranici 95 tisíc dolarů. Ovlivnil to i Trump

4 minuty
Horizont ČT24: Bitcoin atakuje hranici 100 tisíc dolarů
Zdroj: ČT24

Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin se při obchodování v Asii ve čtvrtek ráno dostala na rekordních 97 902 amerických dolarů (2,35 milionu korun). Cena bitcoinu se výrazně zvyšuje po zprávě, že firma nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa jedná o převzetí kryptoměnové společnosti Bakkt. To zvýšilo naděje, že nová americká vláda bude mít vstřícnější přístup ke kryptoměnovému odvětví, uvedla agentura Reuters.

„I když se teď (kryptoměna bitcoin) pevně nachází v překoupeném pásmu, táhne ji to k úrovni 100 tisíc amerických dolarů,“ uvedl analytik společnosti IG Markets Tony Sycamore. Termín překoupené pásmo popisuje situaci, kdy cena výrazně vzrostla a je považována za nadhodnocenou. Trh je tak náchylnější ke korekci ceny.

Hodnota největší a nejstarší kryptoměny se letos více než zdvojnásobila. Za dva týdny od Trumpova zvolení prezidentem a po zprávách o podpoře kryptoměn ze strany některých amerických zákonodárců hodnota bitcoinu vzrostla přibližně o 40 procent.

Po splnění cíle kryptoměnových investorů – vítězství Trumpa – tak cena bitcoinu a dalších kryptoměn raketově vzrostla. Za jednoho z hlavních vítězů letošních voleb v USA se třeba označuje kryptoměna dogecoin. Ta přitom vznikla jako vtip. Pak ji ale začal na své sociální síti popularizovat Elon Musk. A hodnota začala stoupat. Jde o jeden z možných důvodů, proč nejbohatší muž světa investoval do Trumpovy kampaně miliony dolarů.

Odměna za podporu přišla záhy. Elon Musk povede společně s dalším multimilionářem Vivekem Ramaswamym nový úřad, který má podle Trumpa zefektivnit fungování státu. Jeho zkratka zní stejně jako Muskova oblíbená kryptoměna – DOGE. „Vašimi penězi se plýtvá. A Úřad pro efektivitu vlády to napraví,“ napsal Musk na své síti X.

Termínové kontrakty na bitcoin se splatností koncem března se na burze Deribit už dostaly nad hranici 100 tisíc dolarů (2,4 milionu korun). To vyjadřuje očekávání, že by se spotová cena bitcoinu, tedy k okamžitému dodání, do konce března mohla pohodlně pohybovat nad touto hranicí.

Termínové kontrakty se splatností koncem prosince však ještě hranici 100 tisíc dolarů (2,4 milionu korun) nepřekonaly. Termínový kontrakt je dohoda o budoucím obchodu za předem stanovenou cenu, tedy bez ohledu na budoucí výkyvy trhu. Liší se tak od aktuální ceny, za kterou lze bitcoin okamžitě prodat či koupit na trhu.

Vliv prezidentských voleb v USA

Od 5. listopadu, kdy se v USA konaly prezidentské volby, kryptoměny prudce posílily. Investoři sázejí na to, že slibovaná podpora digitálních aktiv nově zvoleným prezidentem přinese zmírnění restrikcí a že se po několika měsících zvýší zájem o bitcoin. Trump se v kampani hlásil k digitálním aktivům a slíbil, že z USA učiní „kryptoměnové hlavní město planety“ a vytvoří národní zásoby bitcoinů.

„Bitcoin šplhá až k Měsíci, jak se říká. Šplhá k Měsíci. Já chci, aby Amerika byla národem, který tuto cestu bude razit,“ prohlásil Trump v červenci letošního roku.

Do burzovně obchodovaných bitcoinových fondů v USA od voleb už přitekly více než čtyři miliardy dolarů (96,26 miliardy korun). Rostou i ceny akcií firem napojených na kryptoměny. Akcie těžaře bitcoinů MARA Holdings si v noci na čtvrtek připsaly téměř 14 procent a ztrátová softwarová firma MicroStrategy, která nakupuje bitcoiny, posílila o deset procent a její tržní kapitalizace přesáhla 100 miliard dolarů (2,4 bilionu korun).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
před 8 hhodinami

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025
Načítání...