Banky loni poskytly hypotéky za 150 miliard korun, o čtvrtinu méně než o rok dříve

Události: Hypotéky (zdroj: ČT24)

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 150 miliard korun, což je meziroční pokles téměř o čtvrtinu. Nové úvěry bez refinancování činily 124 miliard korun. Úrokové sazby v prosinci pokračovaly v poklesu a snížily se z listopadových 5,67 na 5,65 procenta, nejnižší hodnotu od poloviny roku 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor, kam dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

„Z pohledu původních očekávání na začátku roku 2023 byla realita nakonec relativně příznivá a objem poskytnutých hypoték se dostal na horní hranici odhadů. To způsobila kombinace faktorů, od uvolnění pravidel příjmových ukazatelů ze strany ČNB po mírný pokles cen nemovitostí či lehký pokles sazeb. Letos by měl hypoteční trh dále oživovat a za celý rok lze očekávat dvouciferný růst. Stále se však patrně nedostane na úrovně předpandemických let,“ uvedl hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.

Objem poskytnutých hypoték v prosinci meziměsíčně klesl o sedm procent na 15,1 miliardy korun. Meziročně stoupl o 93 procent.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v prosinci byl 12,7 miliardy korun po listopadových 13,4 miliardy korunách. Jde tak o meziměsíční pokles o pět procent. Objem refinancovaných úvěrů, tedy interně či z jiné instituce, činil 2,4 miliardy proti 2,8 miliardy korun o měsíc dříve.

„Rok 2024 bude o poklesu úrokových sazeb a oživování trhu. Tento trend poklesu sazeb započal již v závěru roku 2023. Vyvolává jej postupný pokles ceny zdrojů a zafunguje i tržní prostředí. Očekávám oživení refinancování hypoték, a to zejména u klientů s úrokovou sazbou kolem šesti procent. Pokles hypotečních sazeb bude mít pravděpodobně pozitivní vliv i na realitní trh, kdy omezená nabídka a zvýšená poptávka může působit na cenu nemovitostí,“ upozornil vedoucí hypotečních služeb Air Bank Marek Richter.

Jakub Seidler a Miroslav Duda hovořili o zájmu o hypotéky (zdroj: ČT24)

Úrokové sazby jsou stále nadprůměrně vysoké

Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl v prosinci 3770, což je desetinový meziměsíční pokles. Z meziročního pohledu jde o nárůst o 65 procent. Průměrný počet poskytnutých hypoték se v posledním čtvrtletí 2023 pohyboval kolem čtyř tisíc měsíčně. To je téměř dvojnásobek proti stejnému období roku 2022, ale na druhou stranu polovina proti konci roku 2020.

Za první polovinu roku 2023 se poskytlo meziročně o polovinu méně hypoték, za druhou polovinu roku 2023 naopak přes padesát procent více. Ve srovnání s předpandemickými roky 2017 až 2019 byl objem poskytnutých hypoték v roce 2023 zhruba o třetinu nižší.

Úrokové sazby v posledním půlroce klesají, což bylo umožněno postupným poklesem tržních úrokových sazeb. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké. Na podobných úrovních jako v současnosti se nacházely také v letech 2008 a 2009.

Průměrná hypotéka v prosinci vzrostla z 3,21 milionu na 3,37 milionu korun, což je návrat na úrovně ze začátku roku 2022. Nejvyšší byla v listopadu 2021, kdy činila 3,46 milionu korun.

„Ke konci roku se začalo projevovat snižování sazeb a akční nabídky bank. Jedna banka totiž zlevnila výrazně sazby hypotéky na refinancování a on-line hypotéky,“ prohlásila specialistka společnosti FinGO Jana Vaisová. Banky jsou podle ní připraveny na další snižování sazeb od následujícího týdne, některé již zlevnily střední i dlouhé fixace, jedna banka zlevnila jednoletou fixaci. Je vidět, že banky začaly již s očekávanými konkurenčními nabídkami, dodala.

Oblastní ředitel společnosti 4fin Jan Schwarzbach míní, že trend vyšší poptávky po hypotékách bude pokračovat i v letošním roce. Na jaře přicházejí navíc banky prakticky vždy se zvýhodněnými úvěry, a to jak v podobě nižších úrokových sazeb, tak i v podobě různých slev, například ocenění nemovitosti či zpracování úvěru zdarma, podotkl.