Premiér Andrej Babiš (ANO) vyhlásil výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), oznámila vláda na svém webu. Přihlášky mohou zájemci podávat do pátku 6. listopadu do 12:00. Uchazeč nakonec nemusí mít už v době podání přihlášky bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné, jak vyplývalo z materiálů, které v pondělí vláda schvalovala. Právě tento požadavek kritizovaly protikorupční organizace, podle kterých zbytečně omezoval okruh zájemců na veřejný sektor.
Babiš vyhlásil výběrové řízení na předsedu antimonopolního úřadu
Podle původních materiálů musel uchazeč mít bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné v době podání přihlášky do výběrového řízení, následně pro výkon pozice předsedy antimonopolního úřadu na stupeň tajné. Nyní stačí, aby uchazeč doložil, že podal žádost o vydání prověrky na stupeň tajné nejpozději před vydáním rozhodnutí o jmenování.
Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí z funkce k 1. prosinci, rezignaci už dříve předal prezidentu Miloši Zemanovi. Hlavě státu minulý týden potvrdil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, že má zájem se výběrového řízení zúčastnit.
Mezi požadavky na uchazeče o místo předsedy ÚOHS jsou české státní občanství, bezúhonnost, lustrační osvědčení, magisterské vysokoškolské vzdělání v právním nebo ekonomickém studijním programu, nejméně pět let v řídicí funkci v uplynulých 15 letech a minimálně pět let odborné praxe v oblasti hospodářské soutěže či zadávání veřejných zakázek.
Po zájemcích o post předsedy se požadují velmi dobré řídicí, organizační a komunikační schopnosti, analytické a koncepční myšlení, časová flexibilita, zkušenost s řízením kolektivu nebo orientace v příslušné české i evropské legislativě. Uchazeč též musí předložit svoji krátkodobou koncepci ÚOHS pro jeden rok i dlouhodobou pro tři a více let nebo čestné prohlášení.
Ve výběrové komisi budou podle materiálů, které v pondělí schvaloval kabinet, místopředsedkyně vládního Výboru pro personální nominace Yvona Charouzdová, ředitel odboru práva veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj Vlastimil Fidler a státní tajemník ministerstva vnitra Josef Postránecký. Podle protikorupčních organizací Rekonstrukce státu, Transparency International a Oživení by se měla komise rozšířit na pět členů a zahrnovat by měla nejen úředníky, ale i odborníky na hospodářskou soutěž a osoby mimo státní správu.
Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Šéf ÚOHS čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci. V prohlášení zaslaném ČTK Rafaj dále uvedl, že se on a jeho rodina stali terčem vykonstruovaných a nepravdivých obvinění, která byla následně publikována v různých médiích.
Média už dříve uváděla, že by Rafajovým nástupcem mohl být právě Mlsna. Podle Lidových novin ho do čela úřadu prosazuje Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Minulý čtvrtek náměstek Zemanovi potvrdil, že se o místo chce ucházet. Po případném odchodu Mlsny z ministerstva vnitra bude třeba hledat úředníka, který po něm převezme agendu včetně přípravy voleb.