Hrad chce v čele antimonopolního úřadu místo Rafaje Mlsnu, napsaly Lidové noviny. Rozhodnutí ale zatím nezaznělo

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by se měl stát náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, píšou Lidové noviny (LN). Podle nich prosazuje Mlsnu do čela antimonopolního úřadu Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Současný šéf ÚOHS Petr Rafaj v poslední době čelí kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. K Rafajovu odvolání už prezidenta vyzvali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prezident se ale k jejich argumentům zatím nevyjádřil.

Petr Mlsna
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Podle LN prosazuje někdejšího předsedu Legislativní rady vlády Mlsnu do čela antimonopolního úřadu prezident. „Chce ho tam Hrad. Je na něm shoda mezi představiteli koalice,“ řekl deníku nejmenovaný důvěryhodný zdroj. Že je jednačtyřicetiletý Mlsna jen krůček od postu ÚOHS, potvrdil LN i člen vlády, který si nepřál být jmenován. Reakci premiéra Babiše ani ministra vnitra Hamáčka se deníku nepodařilo získat.

Rafaj stojí v čele ÚOHS druhé období, šestiletý mandát mu vyprší v červenci příštího roku a podle zákona už potřetí být jmenován nemůže. V poslední době čelí kritice například kvůli tomu, jak ÚOHS postupoval v případě tendru na nový mýtný systém. Loni v březnu kvůli tomu zasahovala na úřadu policie. K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký či Liberecký kraj.

Video Události
video

Události: Nejistá výměna šéfa antimonopolního úřadu

Rafaje by mohl z čela úřadu odvolat prezident republiky na návrh vlády, ovšem jen tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce či nezávislost a nestrannost úřadu.

Babiš věří, že prezident návrhu na odvolání vyhoví

O návrhu na Rafajovo odvolání jednali Babiš a Hamáček na schůzce s prezidentem počátkem září. Zeman se posléze s Rafajem sešel, výsledek schůzky ale Hrad nekomentoval. Premiér Babiš v neděli na otázku České televize uvedl, že věří, že prezident návrhu vyhoví. „Nechme to na to úterý, já myslím, že to bude lepší,“ dodal Babiš. Nakonec ani v úterý žádné stanovisko Hradu nezaznělo. Mohlo by zaznít během tohoto týdne, uvedl Babiš. 

Podle ministra zahraničí Tomáš Petříčka (ČSSD) při úterním setkání nejvyšších ústavních činitelů - bez nepozvaného šéfa horní komory Miloše Vystřila (ODS) - v lánském zámku toto téma nepadlo. 

Jedenačtyřicetiletý právník Petr Mlsna, který by se mohl stát Rafajovým nástupcem, je v současnosti náměstkem ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy. V minulosti působil jako předseda Legislativní rady vlády ČR, ministr bez portfeje či náměstek místopředsedkyně vlády Karolíny Peake (Věci veřejné, později LIDEM).

Opoziční strany možný nástup Mlsny na ÚOHS hodnotí kladně

Opoziční strany hodnotí náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu jako vhodného kandidáta do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jak vyplynulo z odpovědí zástupců stran na tiskových konferencích před úterním zasedáním sněmovny. Politici především kritizují současného šéfa ÚOHS Petra Rafaje. 

Předseda lidovců Marian Jurečka chce situaci v ÚOHS projednat jako mimořádný bod ve sněmovně. „Jeho (Rafajova) pozice je dlouhé měsíce diskutovaná a neobhajitelná,“ řekl. Sněmovna by měla podle něj vyzvat Zemana, aby neotálel a Rafaje odvolal. Podle zákona odvolání ÚOHS přísluší prezidentovi na návrh vlády tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce či nezávislost a nestrannost úřadu.

Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové bude dobře, pokud Rafaj úřad dál nepovede. „Je okolo něj nespočet pochybností a je zapleten do celé řady kauz,“ uvedl. Právě u ÚOHS je přitom důvěryhodnost klíčová, dodala. Adamová chce prosadit, aby do budoucna úřad nevedl jeden člověk, ale kolegium.

Zkušený úředník, který prošel řadu postů

Předseda STAN Vít Rakušan řekl, že Mlsna je zkušený úředník. „Prošel celou řadu nejrůznějších vlád na postu náměstka, je to člověk, který by to jistě zvládl,“ uvedl. Rafajův možný konec uvítal, protekce a netransparentnost na ÚOHS pod jeho vedením je podle Rakušana „do nebe volající“.

Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura řekl, že ODS k odvolání Rafaje vyzývala už loni v březnu. Jeho konec je podle něho tím klíčovým, až poté je na místě řešit, co bude dál. „Pan Mlsna je dlouholetý státní úředník, já s ním byl členem stejné vlády,“ připomněl bývalý ministr dopravy z vlády Petra Nečase (ODS). Mlsna podle Stanjury dokázal svou zdatnost v několika volebních obdobích.

Piráti požadují, aby s uskutečnilo otevřené výběrové řízení jako nedávno v případě Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), řekl šéf jejich poslanců Jakub Michálek. V zájmu kvalitní veřejné správy by měl úřad vést nejlepší uchazeč z tohoto řízení, dodal. „Situace kolem Rafaje vypadá tak, že dostal čas zamést stopy, než v čele ÚOHS skončí,“ uvedl.

Místopředseda SPD Radim Fiala řekl, že na hodnocení nového šéfa ÚOHS bude čas až ve chvíli, kdy za sebou bude mít nějakou práci. „Chtěli bychom, aby výměna proběhla a šéfem ÚOHS se stal někdo, kdo se vyzná v právu, legislativních normách, bude nestranný a svou práci bude dělat přesně podle zákona,“ dodal.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka řekl, že Mlsna je velmi dobrý legislativec a náměstek. „Jako jméno hozené do placu by to bylo dobré,“ uvedl. Předseda KSČM Vojtěch Filip podotkl, že případným přechodem Mlsny na antimonopolní úřad přijde o výrazného úředníka ministerstvo vnitra a je třeba zaměřit se na výběr jeho nástupce tam.