Žně jsou v plném proudu: úroda ozimů špatná nebude, řepku poškodilo sucho

7 minut
Události ČT: Pole v Česku decimuje sucho i přemnožení škůdci
Zdroj: ČT24

Sklizeň obilí vyhnala zemědělce do polí. Na mnoha místech letos začala už koncem června. Jako první sklízí zemědělci ozimé obiloviny a také řepku. U ječmene pěstitelé odhadují o něco lepší úrodu než loni, naopak řepky bude kvůli suchu míň.

Zemědělci teď mají sklizeno téměř o polovinu méně ploch než minulý rok ve stejném období. Loni bylo totiž extrémně horké počasí, takže plodiny dozrávaly dřív.

V první červencové dekádě už je ve skladech přes polovinu letošního ozimého ječmene třeba v Ústeckém, Jihočeském nebo Jihomoravském kraji. Pokud jde o řepku, té je zatím pod střechou nejvíc na Zlínsku.

Odhady letošních výnosů z obilovin jsou alespoň podle Českého statistického úřadu o něco vyšší než loni. S výrazným propadem zatím počítá jen u řepky, a to o víc než deset procent. Její sklizeň ale začala jen ve třech krajích. 

Zemědělci upravují svá očekávání až přímo při sklizni. Úspěšnost jsou schopni říct, až když vjedou do polí, vidí kvalitu zrna a úrodu zváží. Zatím se shodují, že úroda ozimů špatná nebude. Ostatní plodiny ale poškodilo sucho. 

„Přišel červen, přišlo sucho a tropické dny, kdy bylo 35 i 38 stupňů, takže porosty zaschly a úroda je podstatně horší, než jsme předpokládali. A je to i horší, než uváděl statistický úřad,“ uvedl viceprezident Agrární komory Josef Kubiš.

Třeba v Hodkovicích u Prahy zaseli ozimý ječmen na více než 140 hektarech. A všechen už mají sklizený pod střechou. „Očekávali jsme lepší výnos vzhledem k průběhu jara poté, co napršelo, ale v posledním období bylo velké teplo a uschlo to,“ řekl František Němec, agronom z Agro Jesenice.

Zatímco ječmen už sklidili, řepku na polích ještě kosí kombajny. Na ní se sucho podepsalo víc.„Na první pohled vypadá dobře, ale vlivem sucha jsou zrníčka menší, takže pravděpodobně bude menší výnos,“ dodal Němec.

Sucho ale trápí zemědělce v celém Česku. Třeba v Živanicích na Pardubicku přestalo obilí kvůli suchu a písčitému podloží zrát. Na pole tak zemědělci vyjeli dřív, protože už nemělo smysl čekat. „U nás obilí nedozrává, ale spíš usychá,“ podotkl předseda představenstva ZOD Živanice Vít Hejna.

V Bulharech na jižní Moravě jsou už skoro v polovině sklizně. A to i přes to, že začali později než obvykle – paradoxně kvůli dešti. I tam ale úrodu poškodilo sucho. „Mysleli jsme si, že ta úroda bude podstatně větší, ale bohužel nás to zklamalo. Některá ta zrnka jsou tady úplně zaschlá,“ řekl Antonín Osička, předseda Zemědělského družstva Bulhary. Navíc úrodu likvidují hraboši, kteří se přemnožili a někde snědli a zničili až polovinu obilí na poli.

Odhad letošní úrody
Zdroj: ČT24

Horší bude v některých oblastech zřejmě i úroda brambor. Třeba na poli na Frýdecko-Místecku čekají na pořádný déšť už přes měsíc. „Kvůli suchu brambora vytváří nové a nové kořeny, které se táhnou za vodou, nasadí novou hlízu a je to celkem jenom k tomu, že se vysiluje,“ vysvětluje pěstitel brambor Libor Janečka.

V zemi jsou tak zatím podle majitele jen neprodejné malé hlízy. A to může rodinnou farmu Chlebovické brambory ohrozit. „Ta realita je špatná, nespí se v noci,“ přiznal Janečka. 

K lepší úrodě pomáhá i moderní technika

Vylepšit úrodu pomáhají zemědělcům čím dál častěji moderní technologie. Farmáři využívají třeba satelitní snímky, na pole a do skladů dávají senzory nebo meteorologické stanice. Díky údajům z nich pak můžou efektivněji zavlažovat, hnojit anebo použít postřiky proti škůdcům.

Například farma u Straškova v Ústeckém kraji, která je ve srážkovém stínu Krušných hor, se s nedostatkem vláhy potýká skoro každý rok. Třeba loni měla kvůli suchu ztrátové všechny plodiny. „Úroda byla asi o 40 procent nižší než obvykle,“ potvrdil agronom z Astur Straškov Petr Novák.

Zvýšit výnosy a zefektivnit práci mají nově i čtyři meteorologické stanice, rozmístěné na polích. Pomáhají mimo jiné určit termín, kdy vyjet na pole s kombajny. „Když je sklizeň a zaprší, tak my potom víme, že třeba někde v jiné lokalitě zapršelo trošku méně a tam asi bude předpoklad, že obilí bude dřív naschlé,“ vysvětlil Novák.

Všechna data ze stanic putují on-line do počítače. V aplikaci pak farmáři vidí i satelitní snímky svých polí. „Satelity snímkují porosty a sledují určité ukazatele. Podle výsledků se můžeme rozhodovat, jestli má třeba smysl aplikovat přípravek na ochranu rostlin,“ dodal agronom.

Žně – období sklizně
Zdroj: ČT24

„Farmář může jít cíleně zkontrolovat stav rozvinutí choroby nebo pravděpodobnost jejího výskytu v porostu,“ nastínil Adam Zlotý, ředitel společnosti CleverFarm, která technologie dodává.

Další speciální čidla na farmě pod Krušnými horami mají i ve skladech s obilím. Je tu celkem pět čidel, která kontrolují teplotu obilí. Podle ní zase zemědělci poznají, jestli se uvnitř nemnoží škůdci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 54 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 1 hhodinou

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 2 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 3 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 3 hhodinami

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 4 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...