Podpora Ukrajiny pomáhá českým firmám růst, řekl Fiala

17 minut
Brífink premiéra Petra Fialy k zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Premiér Petr Fiala (ODS) na pondělní konferenci o přispění českých firem k poválečné obnově Ukrajiny řekl, že tuzemské firmy jsou zapojeny do stovek konkrétních projektů či dodávek. „Pomáháme Ukrajině, peníze zároveň pomáhají českým firmám růst,“ prohlásil předseda vlády s tím, že tuzemské společnosti svou kvalitou dokáží zaujmout i zahraniční subjekty.

„Významně se také podílíme na obnově energetické soustavy Ukrajiny. Není to náhoda, Česko patří k jejím významným podporovatelům v podstatě od okamžiku, kdy byla napadena ruskou agresí. Naše podpora je mnohostranná, na projekty uvolňujeme značné částky. Jsou to věci, které pomáhají v každodenním životě – například odminování zemědělských ploch nebo školní autobusy pro děti,“ vypočítal Fiala.

Připomněl i dodávku úpravny vody do Dněpropetrovské oblasti, vybavení operačních sálů či desítek zařízení pro společnou výrobu elektřiny a tepla. Česko podle premiéra uvolnilo na tuto pomoc Ukrajině loni asi půl miliardy korun, letos má být dle něj částka obdobná.

„Naprostou většinu věcí, které vláda podporuje, realizují české firmy. Jde o dvojí užitek – pomáháme Ukrajině a současně peníze pomáhají našim firmám růst,“ zdůraznil předseda vlády s tím, že tuzemské společnosti kvalitou dokáží zaujmout i zahraniční investory či finanční instituce. České firmy tak podle něj v tvrdé konkurenci vyhrávají i velké tendry.

Výroba elektřiny a tepla

Tématem konference jsou i dodávky českých kogeneračních jednotek, které na Ukrajině pomáhají obnovovat energetickou infrastrukturu. Konference se účastní mimo jiné i vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný nebo zmocněnec Svazu průmyslu a dopravy ČR pro Ukrajinu Jakub Weimann.

Kogenerační jednotky pro společnou výrobu elektřiny a tepla jsou na Ukrajině podle Kopečného jedním z nejvíce žádaných výrobků. „Ukrajinská města vypisují tendry v hodnotách desítek milionů eur,“ dodal. České firmy zaujímají zhruba 35 procent ukrajinského trhu kogeneračních jednotek. Společnosti, které se chtějí v rekonstrukci Ukrajiny prosadit, musí být na tamním trhu první, poznamenal Kopečný.

3 minuty
Události: Pomoc českých firem Ukrajině
Zdroj: ČT24

Tři desítky kogeneračních jednotek za více než 400 milionů korun dodala od loňského října na Ukrajinu společnost GENTEC CHP. S celkovým výkonem 17 megawattů podle zástupců firmy zásobují teplem a elektřinou více než 17 tisíc domácností. Plynové kogenerační jednotky jsou podle výkonného ředitele společnosti Václava Kleina nejvhodnější pro zajištění rychlé obnovy a decentralizace ukrajinské energetiky. Protože jde o malé zdroje, mohou být rozmístěny na řadě míst, takže je obtížnější je bombardováním vyřazovat z provozu, uvedl.

Klein také řekl, že kogenerační jednotky by mohly najít uplatnění i při útlumu uhelné energetiky v Česku. „Mohou nahradit až jeden gigawatt uhelných zdrojů v poměrně krátkém čase,“ popsal. Technologie je podle něho v porovnání s klasickými plynovými elektrárnami účinnější a nabízí možnost flexibilní výroby elektřiny a tepla. Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá s útlumem uhelných zdrojů do roku 2030, v krizovém scénáři do roku 2027. V současnosti uhelné elektrárny pokrývají zhruba čtyřicet procent domácí spotřeby elektřiny, do budoucna jejich výkon mají nahradit obnovitelné a plynové zdroje, ve druhé polovině třicátých let i nové jaderné bloky.

Kopečný: Pomoc Ukrajině znamená pro Česko plus

Kromě energetiky se Česko zaměřuje podle Kopečného na Ukrajině také na vodohospodářství a obnovu zdravotnictví, jak vzpomenul i premiér. „V letošním roce už jsme dodali několik operačních sálů, gynekologických ordinací, chirurgických sálů, jednotek intenzivní péče včetně výcviku personálu do několika nemocnic od Lvova až po Charkovskou oblast,“ řekl vládní zmocněnec v Interview ČT24.

29 minut
Interview ČT24 s Tomášem Kopečným
Zdroj: ČT24

Kopečný taky přiblížil, že z hlediska pomoci a podpory Ukrajiny je česká ekonomika jednoznačně v plusu. „Už jenom na tom čísle minulého roku můžeme vidět, že česká vláda do toho dala dvacet milionů eur a respektive české firmy získaly 35 milionů euro od zahraničních sponzorů, což se vrací všechno do státního rozpočtu, na daních, na odvodech, sociálním pojištění,“ poznamenal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 21 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 28 mminutami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 1 hhodinou

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 2 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 5 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 6 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 13 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 13 hhodinami
Načítání...