Zemřel voják zraněný při explozi munice v Brdech

Voják, kterého v červenci zranil výbuch munice v chráněné krajinné oblasti Brdy, v úterý zemřel. Informovala o tom armáda. Druhý zraněný byl propuštěn do domácího ošetřování. Vojáci se zranili při asanačních pracích na dopadové ploše Kolvín, kde dělali hloubkový pyrotechnický průzkum. Případ vyšetřuje Vojenská policie.

„Praporčík V. K., příslušník 15. ženijního pluku, který utrpěl vážná zranění při asanačních pracích v Brdech, bohužel v úterý 3. srpna 2021 následkům zranění podlehl,“ konstatuje armáda.

Dva vojáci utrpěli těžká zranění při výbuchu munice, když čistili prostor dopadové plochy Kolvín. Podle červencových informací jeden z vojáků utrpěl devastující poranění končetin, druhý byl popálen na horní části těla. Vrtulníkem a sanitkou je záchranáři přepravili do plzeňské fakultní nemocnice.

Okolnosti případu prověřuje Vojenská policie, konkrétně pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti spáchaného dosud neznámým pachatelem.

Bývalý vojenský prostor Brdy je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, armáda ho od roku 2012 do roku 2017 povrchově pyrotechnicky čistila. Ženisté našli na území o rozloze téměř třináct tisíc hektarů asi deset tisíc kusů nevybuchlé munice. V roce 2019 začaly práce znovu, pyrotechnici se pustili do hloubkového průzkumu. Hlavní podnět k návratu daly Vojenské lesy a statky, které potřebovaly vyčistit asi 2400 hektarů lesa.

V CHKO Brdy jsou stále veřejnosti nepřístupná místa. Trvale nepřístupné je posádkové cvičiště Jince. Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bývalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značených zpevněných komunikacích a trasách. Každý je povinen pohybovat se tam pouze po vyznačených komunikacích cyklostezek, turistických a naučných stezek. Na jinak nepřístupné území Předních a Zadních Bahen může veřejnost jen do vymezené bezpečné zóny v době konání armádní akce Bahna.