Zeman na odloženou vojenskou přehlídku do Moskvy nepojede

Prezident Miloš Zeman se nezúčastní vojenské přehlídky v Moskvě k 75. výročí konce druhé světové války, která se bude konat 24. června. Důvodem jsou opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. Nemožnost účasti na přehlídce prezidenta mrzí, komentuje hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman pověřil českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku, aby ho jako „osobní zástupce“ na přehlídce zastoupil.

Přehlídka se měla původně, tak jako každoročně, konat 9. května. Kvůli šíření covidu-19 ji ale ruský prezident Vladimir Putin odložil. Zeman měl v plánu se původního termínu zúčastnit.

„Pana prezidenta mrzí, že se nemůže oslav vítězství v druhé světové válce z důvodu opatření v souvislosti s pandemií koronaviru zúčastnit,“ uvádí Ovčáček. „Pan prezident pověřil zastupováním velvyslance České republiky v Ruské federaci, a to jako svého osobního zástupce,“ dodává.

Rusko patří mezi země s nejvyšším počtem nakažených. Od vypuknutí epidemie covidu-19 se v zemi nakazilo přes 553 tisíc lidí. Za úterý se v Rusku potvrdilo 7843 nových případů, denní přírůstek nakažených koronavirem tak poprvé od počátku května klesl pod hranici osmi tisíc. Rusko eviduje v souvislosti s koronavirem 7478 úmrtí.

Rusko už dříve oznámilo, že zahraniční účastníci a hosté vojenské přehlídky budou muset po příletu do Moskvy absolvovat prohlídku a podstoupit testy na koronavirus. Předtím by měli být doma 14 dnů v karanténě.

Kontroly čekají i pochodující vojáky. Každá jednotka má přidělen lékařský personál, který má za úkol měřit vojákům teplotu a zajišťovat rychlé testování na koronavirus. Starosta ruské metropole Sergej Sobjanin Moskvany požádal, aby se na přehlídku nešli tentokráte podívat osobně, ale raději ji sledovali v televizi.

Oznámení o neúčasti na přehlídce přišlo v době napjatých česko-ruských vztahů. V poslední době je znatelně zhoršily rozepře o sochu maršála Ivana Koněva, kterou nechala odstranit Praha 6, nebo vyhoštění dvou ruských diplomatů z Česka a reciproční krok, k němuž se uchýlila Moskva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 3 mminutami

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany, vyplývá z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 4 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 5 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 5 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 6 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 6 hhodinami
Načítání...