Zamítnutím dotací pro Fatru získalo Česko možnost obrátit se na evropský soud, oznámilo ministerstvo financí

Česká republika bude moci soudně napadnout postup Evropské komise vůči dotacím pro firmy ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Ve sporu by Česko mělo zastupovat ministerstvo zahraničí. Obrátit se na soud Česku umožní podle vyjádření ministerstva financí dopis, kterým Evropská komise zamítla žádost o proplacení dotace pro plastikářskou firmu Fatra z premiérova svěřenského fondu. Stát podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce bude chtít získat rozsudek Soudního dvora EU.

„Další postup bude koordinován společně s ministerstvem průmyslu a obchodu jako řídícím orgánem Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a ministerstvem zahraničních věcí, které by Českou republiku v daném sporu zastupovalo,“ uvedl Žurovec v tiskové zprávě.

O zamítnutí žádosti o proplacení dotace informoval ve středu server iROZHLAS.cz. České úřady se pomocí žádosti snažily otestovat, zda Brusel peníze kvůli Babišovu střetu zájmu skutečně neproplatí, a získat rozhodnutí o zamítnutí platby napadnutelné u soudu. 

Evropská komise schválila český národní plán obnovy v červenci. Získání celých 180 miliard korun z mimořádného krizového fondu ale podmínila tím, že české úřady zabrání možnému střetu zájmů veřejných činitelů.

Babiš blokuje cestu ke 180 miliardám od EU, tvrdí Pekarová Adamová

Předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová považuje postup úřadů za hazardní a v rozporu se zájmy Česka.

„Babiš svým prokázaným střetem zájmů škodí nejenom českým vztahům se zahraničními partnery, ale v současnosti především blokuje cestu ke 180 miliardám korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie. Taková situace se neřeší pokusem o soudní spor, ale vyvozením osobní odpovědnosti. Jenomže to by stálo průmyslové impérium Andreje Babiše byznysovou perspektivu,“ sdělila. 

Jak žádost Česka, tak aktuální odpověď Evropské komise ale podle Žurovce odpovídají předem konzultovanému a národními orgány opakovaně prezentovanému postupu. „Informace v některých médiích, že reakce Evropské komise je z hlediska České republiky neúspěchem nebo že znamená stopku pro jakékoliv další platby z prostředků EU, se nezakládají na pravdě a nemají oporu ve znění dopisu ze strany Komise. Naopak, reakce Evropské komise tyto obavy vyloučila, neboť došlo k pozastavení právě a jen platby projektu společnosti Fatra,“ uvedl Žurovec.

Premiérův střet zájmů

Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné.

Premiér i Agrofert střet zájmů odmítají. Podle opozice by premiér měl odejít z politiky nebo zajistit, aby holding Agrofert z jeho svěřenských fondů nepobíral dotace. České úřady pak politici vybízejí k tomu, aby peníze vyplacené Agrofertu vymáhaly. 

Načítání...