Za nezákonně strávenou dobu ve vězení požaduje Tempel od státu 86 milionů korun

Robert Tempel, který byl po dvacetiletém vězení zproštěn obžaloby z dvojnásobné vraždy, ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 2 řekl, že po propuštění z vězení vyhledává samotu. Podle svých slov trpí posttraumatickou stresovou poruchou, dochází na psychiatrii. Tempel po státu požaduje za nezákonné stíhání, dobu strávenou ve vězení a další nároky zhruba 86 milionů korun. Jednání bude pokračovat na konci února.

„Fyzicky se cítím dobře, psychicky už to nebude dobré nikdy,“ řekl Tempel ve své výpovědi. Soudu popsal, že musí brát léky, aby mohl chodit do práce. Má také problémy se spánkem. Na část Tempelovy výpovědi týkající se podrobností o jeho zdravotním stavu soud vyloučil veřejnost.

Na svůj pobyt ve vězení myslí muž podle svých slov „nonstop“. Kvůli své domnělé nebezpečnosti byl prý často izolován, ponižován a nemohl se věnovat aktivitám, které měli jiní vězni odsouzeni na doživotí či za vraždy povoleny. Uvedl, že byl trestán za to, že se k činu nepřiznal.

Tempel ve výslechu dále kritizoval, jak média referovala o jeho případu, ale také podmínky ve vězení či při eskortách mimo věznici. Zmínil například, že ve věznici se zvýšenou ostrahou byl zamčený na cele každý den 23 hodin. Zatímco jiní vězni mohli chodit například do kantýny hromadně, on musel vždy sám a v doprovodu několika dozorců.

Vězeňský systém podle něj není nastaven na převýchovu vězňů. „Prostě vás nepřevychovávají, jen lámou. A učí nenávidět,“ prohlásil před soudem Tempel. Uvedl ale také, že nyní „nenávistí netrpí“.

Muž dodal, že po propuštění z vězení čelí útokům, a to především na sociálních sítích. Jeho firma se také podle něj nemůže hlásit o některé veřejné zakázky.

Tempel si stěžoval na podmínky ve vězení

Zproštěn obžaloby z vraždy byl Tempel pro nedostatek důkazů po zásazích Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a českého Ústavního soudu (ÚS). Ve věznicích strávil zhruba dvacet let, propuštěn byl v říjnu 2021. Do srpna 2016 byl ale za mřížemi i kvůli loupeži.

Odškodnění chce Tempel nejen za neúměrnou délku trestního stíhání a čas, který za mřížemi trávit neměl, ale také za to, že k němu při výkonu trestu za loupeže bylo přistupováno jako k doživotně odsouzenému vězni. Tempel byl například podle svých právníků držen v kleci uvnitř cely, neměl přístup k osobním věcem, při cestě z cely byl veden se spoutanýma rukama i nohama a podobně.

Stát s vyplacením požadované částky nesouhlasí, je podle něj disproporční proti tomu, jaká odškodnění jsou běžně přiznávána. Tempelovi ministerstvo spravedlnosti už dříve vyplatilo částku 3,6 milionu korun.

Obvodní soud ve čtvrtek vyloučil k samostatnému projednání část žaloby, která se týká Tempelova nároku na odškodné za újmu na psychickém zdraví. Ve věci bude podle něj třeba zpracovat znalecký posudek, což by mohlo jednání o zbytku žaloby zdržet.

Dvojnásobná vražda, za kterou byl muž potrestán, se stala na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku v roce 2001. Zrušený rozsudek tvrdil, že Tempel předal oběti 400 tisíc korun za auto, které si údajně chtěl koupit. V nyní neplatném verdiktu bylo uvedeno, že muže následně zastřelil, dalšího zasáhl a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Načítání...