Za nedodržování hygienických pravidel lidé platí pokuty. Za porušení karantény hrozí vězení

5 minut
Události: Dodržování pravidel během koronavirové pandemie
Zdroj: ČT

V souvislosti se stávajícím posilováním protikoronavirových opatření se také očekává větší nasazení policie, která bude dodržování pravidel kontrolovat. Vedle povinnosti nošení roušek ve vymezených případech dohlíží třeba i na to, aby provozovatelé hospod a barů zavřeli ve 22 hodin. Policisté případy řeší hlavně domluvou, udělit však mohou pokuty do deseti tisíc korun.

Policie dosud sice může udělit pokuty v řádech jednotek tisíc, ve správním řízení u některých případů ale může padnout částka až tři miliony. Vážnější prohřešky, například nedodržování povinné karantény, mohou skončit i vězením nebo podmíněným trestem. 

„Policie kontroluje pravidelně. Každý den je to kolem čtyř až pěti tisíc kontrol. Těch porušení nebo přestupků je kolem 150 denně,“ okomentoval práci policie ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Například strážníci v Praze evidují přes šest tisíc prohřešků, hlavně v hromadné dopravě. Rozdali 181 pokut. Ve většině případů se ale snaží policisté řešit situaci domluvou. „Teoreticky lze uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun na místě, nicméně v reálu se částky pohybují zhruba mezi 150 až 200 korunami,“ vysvětluje ředitel pražské městské policie Eduard Šuster.

Ne vždy je ale domluva možná. Někdy lidé odmítají uposlechnout výzvy a v krajních případech jsou i agresivní. „Pokud je ta situace vyhrocená, ať zavolají na linku 158, případně 156,“ radí mluvčí policie Ondřej Moravčík například členům ostrahy v obchodech nebo nákupních centrech. Hlavně oni se dostávají do konfliktů s lidmi, kteří nerespektují pravidla.

Podle advokátky Dagmar Raupachové ochranka „v žádném případě nesmí použít násilí“, to má nechat na policii. A totéž platí i v případě nedodržování pravidel v hromadné dopravě. „Dopravní podnik může pouze lidi vyzvat, aby si roušku nasadili.“ 

Za porušení karantény hrozí i vězení

Karanténní opatření hlídá vedle policie také hygiena. Například nakažené Renátě Gažové v květnu nařídila zůstat doma. Žena přesto jela k nemocnici pro matku, byla v obchodě a vzala si taxík. „Nikomu jsem nechtěla ublížit,“ hájí se.

„Informace poskytnuté krajskou hygienickou stanicí byly velmi rozsáhlé a mohlo dojít k tomu, že obžalované nebyly všechny zcela jasné,“ komentovala případ soudkyně Okresního soudu v Novém Jiříně Ivana Šostáková. 

Gažová nakonec dostala tříletou podmínku. Soud zohlednil, že žena nikoho dalšího nenakazila. V jiných případech by ale postihy mohly být mnohem horší. Porušení karantény by se mohlo posuzovat jako těžká újma na zdraví nebo dokonce jako vražda.

Pokud by se nějaká osoba vědomě dopouštěla šíření nakažlivé nemoci s tím, že by došlo k následku na zdraví, pak by to byla buďto těžká újma na zdraví, či mohla by to být i vražda.
Jaromír Parobek
advokát

Přísněji teď policie dohlíží i na restaurace a bary. Provozovatelé musí zavírat už v deset, zajistit dezinfekci a pouštět hosty jen podle počtu židlí. 

Za roušku odpovídá primárně host. V baru ji musí mít, pokud nesedí a nekonzumuje. Majitel nebo personál má podle právníků lidi vyzvat, aby si roušku nasadili. Když odmítnou, může je požádat, aby podnik opustili. V případě problémů pak raději volat policii. 

  • Jde o zákonné opatření a platí tedy povinnost se mu podrobit. Dotčení mají nahlásit adresu, na které karanténu stráví. Tou nemusí být místo trvalého bydliště.
  • Podstatou karantény je zamezení šíření nemoci. Lidé proto mají v maximální míře omezit kontakt s okolím: přestat chodit do práce nebo do školy, nezvat si návštěvy a nákupy si zařídit přes známé nebo přes internet.
  • Člověk odkázaný sám na sebe bez dalších možností na nezbytně nutnou dobu na nákup může. Pokud je v domácnosti víc místností, měl by jednu využívat jen člověk v karanténě. 
  • Porušením pravidel je třeba výlet autem. Dále je to i kontakt s dětmi ve střídavé péči. Obecně při pochybnostech o tom, zda daná věc je, nebo není porušením karantény, bývá vodítkem otázka, zda je opravdu nezbytně potřebná.
  • Pobyt na zahradě nebo i vyvenčení psa možné je. Návštěva lékaře jen v akutních případech. Navíc by ji měla předcházet telefonická domluva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 6 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 6 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 8 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 8 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 14 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 15 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 18 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 20 hhodinami
Načítání...