Vyhledejte pomoc a odejděte najednou, radí odborníci obětem domácího násilí

10 minut
Události, komentáře: Policie řeší femicidy, vraždy žen
Zdroj: ČT24

Řada žen si neuvědomuje, že domácí násilí může skončit vraždou. Je důležité, aby vyhledaly pomoc, vyzvala v pátečních Událostech, komentářích socioterapeutka a místopředsedkyně centra pro ženy Rosa Zdena Prokopová. Kriminolog a instruktor sebeobrany Pavel Houdek upozornil, že agresor vychází z předpokladu, že se oběť nebude bránit. Kritickým momentem je odchod od agresora, shodují se odborníci.

V Rožnově pod Radhoštěm tento týden zastřelil devětačtyřicetiletý muž družku a své dvě děti. Poté zbraň obrátil proti sobě. Podobná tragédie se odehrála o pár dní dříve v budově zlínského krajského úřadu, kde muž zavraždil bývalou přítelkyni. Jde o takzvanou femicidu.

„Jako femicidu označujeme obecně vraždu ženy z důvodu, že je žena. V užším smyslu je to vražda ženy jejím současným nebo bývalým partnerem,“ vysvětlil Houdek. Podle něj jde o vyvrcholení domácího násilí, dlouhodobého týrání, pronásledování a podobných situací.

To, že pachatel v takové situaci neušetří ani děti, není podle Houdka pravidlem. „Ale není to zase úplnou výjimkou. Zvláště pokud to nejsou vlastní děti agresora, ale jsou například z předchozího partnerství nebo manželství,“ přiblížil.

Věří, že se změní

Podle Prokopové ženy leckdy neodhadnou, že dojde až k vraždě. „Tam je velice důležité, aby se ženy, které zažívají domácí násilí nebo pronásledování či výhrůžky zabitím, neostýchaly. Protože řada z nich si neuvědomí, že to může končit právě tou vraždou,“ upozornila.

Vyzvala ženy, aby se v takovém případě obrátily na organizace, zaměřené na tuto problematiku. „Ať už je to Rosa, nebo intervenční centra pro ohrožené osoby, kde by určitě taková žena nalezla pomoc. A kde je právě důležité vyhodnotit všechny rizikové faktory a upozornit ji na to, k čemu může dojít a jak ona se potom sama může rozhodnout,“ vysvětlila.

Jeden z problémů, proč ženy zůstávají i přes domácí násilí, je podle Prokopové ten, že věří, že se partner může změnit – například když ženu nebije na každodenní bázi. Mnohé pak podle Prokopové situaci podcení. „Často hovořím s ženami, které třeba říkají: No, on mi vyhrožuje zabitím, ale on by to nikdy neudělal. To řada žen podcení. Výzkumy hovoří o tom, že více než padesát procent žen, které byly zavražděny, toto od partnerů slýchaly,“ upozornila.

Pomoc mohou vyhledat i agresivní muži. „Mohou se obrátit na organizaci Liga otevřených mužů nebo Viola,“ sdělila Prokopová. Podle ní si ale problém málokterý takový člověk přizná. Uvedla také, že muži mnohdy mají pocit, že mají na své chování právo. „Že to je jejich žena,“ podotkla.

Krizový bod: Odchod

Krizovým momentem je podle obou odborníků doba, kdy chce žena odejít. „Často dochází k zavraždění těch žen v době, kdy řekne tomu muži, že odejde, nebo chce odejít. To je nejkritičtější doba,“ řekla Prokopová.

Houdek doporučuje odejít najednou. „Jak se říká – z jedné vody načisto. Připravit si to a pak opravdu zmizet z jeho života,“ poradil. Dodal, že problémem často bývá určitá závislost na agresorovi. Například finanční nebo v otázce bydlení.

Houdek také upozornil, že agresor vychází z toho, že se žena bránit nebude. „On si tak dlouho buduje tu pozici, že si to prostě může dovolit, aniž by čelil nějakému fyzickému odporu. V tom je to problematické a těžké. Takže tam jediná rada je, vybudovat si tu pozici, připravit si to finančně, bydlení a podobně. A pak prostě zmizet,“ řekl.

Počty případů stoupaly zejména v koronavirových časech. „V roce 2019 jsme evidovali z médií deset vražd žen. V roce 2020 bylo zavražděno 24 žen a pak (v roce 2021) 21 žen. Rozhodně to bylo dané tím, že ve vztahu, kde muž byl agresivní, byl více doma, tak to násilí bohužel stoupalo. Stoupaly počty domácího násilí, ale bohužel i počty zavražděných žen,“ uvedla Prokopová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 4 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 7 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 8 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 10 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 11 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 11 hhodinami
Načítání...